Днес седмокласниците се явяват на изпита по Български език и литература. Вариант №1 за външото оценяване бе изтеглен от журналист в Министерството на образованието, младежта и науката.
За първи път през тази година изпитите по български език и литература и по математика след седми клас са в два модула.
Първият и за двата изпита е националното външно оценяване под формата на тест с по 25 въпроса, а вторият - преразказ върху неизучаван текст в училище и пет задачи по математика. И двата изпита са анонимни.
Седмокласниците пишат
подробен преразказ върху разказа "Вида" от Иван Джуренов
на втория модул от изпита. Темата беше обявена в 10 ч. в Министерството на образованието.
Преразказът е от името на героинята Вида в едноименната легенда и е включен във вариант 1 за изпита.
Бяха обявени и двата контролни варианта за втория модул от изпита - подробен преразказ върху разказа "Хан Омуртаг" (вариант 2) и подробен преразказ от името на момчето в разказа "Радост" от Елин Пелин (вариант 3).
На изпита по български и литература модулът за националното външно оценяване включва два вида въпроси - със структуриран отговор (четири възможности, от които само един е правилен) или с кратък свободен отговор. Максималният брой точки е 65.
Допълнителният модул е свързан със създаването на преразказ върху неизучаван художествен текст, като ще бъде изпълнена и определена дидактическа задача.
Максималният брой точки за този модул е 35, като общият брой точки от двата модула е 100.
Първите модули и по двата предмета - български език и литература и по математика, ще продължат по 60 минути, а вторите - по 90 минути.
Полагането на втория модул ще бъде по желание на учениците, но от МОМН
препоръчват на всички ученици да пишат и по него
Изпитите след седми клас ще се състоят в училищата, в които учениците учат в момента. Квестори няма да могат да им бъдат учители, преподаващи по съответния предмет, както и педагозите, които са родители на седмокласници.
В малките населени места ще се командироват за квестори учители от най-близките училища, за да няма конфликт на интереси.
Броят на местата за прием в профилираните и в професионалните гимназии след седми клас за тази година е 32 303, като през последните години на изпитите се явяваха около 28 000 ученици.
Сега учениците ще бъдат приети в 666 профилирани и в 527 професионални паралелки. Настоящият випуск на седмокласниците е от около 65 000 ученици.
Изпитът по математика е на 31 май.
Очаква се резултатите да излязат на 11 юни,
а от 15 до 21 юни учениците ще подават заявления за класиране в гимназиите за прием след седми клас. Скалата за оценяване ще бъде обявена след излизането на резултатите от изпитите.
Засега не е уволнен от МОМН служителят, за който беше установено, че е замесен в изтичането на информация от матурата по български език и литература,Това каза пред журналисти министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, след като беше изтеглен вариантът за външното оценяване след седми клас.
Той уточни, че разследването продължава и се очаква окончателен доклад от ГДБОП. В него ще се види кой е виновен и каква вина носи, естествено е, че този служител няма да продължи да работи в МОМН, заяви министърът.
По думите на Игнатов резултатите от държавния зрелостен изпит по български език и литература са компютърно обработени и трябва да се превърнат от точки в оценки. Очаква се след сряда това да стане, допълни заместник-министърът на образованието Милка Коджабашиева.
За днешния изпит по български език и литература след седми клас министър Игнатов заяви, че с резултатите от първия модул за външното оценяване учениците ще могат да кандидатстват и в гимназиите, но ще имат по-ниска оценка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!