А мерикански учени започват нов проект, който е насочен към опазването на околната среда. Експерти от Университета на Мичиган ще използват сателит на НАСА, за да следят пластмасовите отпадъци в световния океан, съобщава DigitalTrends.
Сателитът е част от Глобалната сателитна навигационна система за проследяване на циклони (CYGNSS). В системата има общо 8 апарата, които проследяват и анализират образуването на циклони и урагани.
Учените смятат, че чрез информацията от системата могат да проследяват движението дори на микропластмасата в световния океан. А когато се налага, чрез някой от сателитите могат да съберат и по-подробна информация за конкретен район.
Първият космически сателит от дърво е готов за орбита
Целта на проекта е да улесни и подобри анализирането на нивото на замърсяване. "Още сме в ранните етапи на процеса, но се надявам, че това може да бъде фундамендална промяна в проследяването и справянето със замърсяването с микропластмаса", коментира Крис Ръф, ръководител на екипа.
Учените ще използват събраната от сателитите информация, за да идентифицират райони, в които водната повърхност изглежда твърде гладка, имайки предвид ветровете към дадения момент. Това е ясен индикатор за замърсена с микропластмаса площ и може да улесни не само проследяването, но и почистването ѝ.
НАСА подготвя мисия за изучаването на Венера
"Едно е да подозираш къде има замърсяване с микропластмаса и кой е източникът, съвсем друго е да можеш да го видиш как се случва", отбелязва Ръф.
НАСА записа звука от полета на марсианския хеликоптер
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!