Ч овечеството е замърсило не само Земята, но и около нея. По данни на НАСА в орбита около планетата има над 500 000 отломки, части и неизползваеми сателити. Този космически боклук е опасен за работещите мисии и тези сателити-зомбита трябва да бъдат премахнати. Сега американската Федерална комисия по комуникациите (FCC) се намесва и иска да се предприемат реални стъпки за почистването на околоземните орбити, съобщава CNET.
Сателит засне потенциално опасен за земята метеорит
Cassini засне уникални снимки на пръстените на Сатурн
Един от основните проблеми е, че все още няма официално отговорен за почистването на космоса. През последните години има много разработени технологии, които увеличават броя на сателитите още повече. Рискът вече не е само за другите апарати и космическата станция, но и за падане на отломки на Земята , които може да наранят някого.
Учени откриха индикатор за митичната Планета Х
НАСА представя своите 60 години в 60 секунди
За сега една от малкото мерки е изпращането на сателитите в възможно най-безопасни орбити. Когато някой от тях обаче се разпадне поради сблъсък с друго тяло или дефект, нищо не може да контролира отломките. Някои сателити пък са своеобразни зомбита и не могат да се контролират.
FCC реши да преразгледа изцяло правилата за космическите отпадъци, които прие през 2004 г. Новите мерки ще включват 6 потенциални решения. Сред тях е дори промяна в дизайна на сателитите, нови процедури за изваждане на сателити от употреба и въвеждането на активни системи за избягване на сблъсъци.
Още няколко институции, имат роля и юрисдикция в космоса, като се водят дебати коя всъщност трябва да има решаващ глас. FCC смята, че трябва да е тя, защото в голяма степен въпросът е свързан с технически решения и спецификации, които са в експертизата на комисията. Именно тя например разреши на SpaceX да изведе в орбита "съзвездие" от над 7000 сателита в рамките на следващите 9 години, като те ще осигуряват интернет за целия свят. FCC тази седмица даде и разрешение на европейската алтернатива на GPS - Galileo, да работи на територията на САЩ, да се създадат станции за осигуряване на интернет връзка за самолети, кораби и влакове и др.
Непозната отломка притесни екипа на марсохода Curiousity
НАСА оправи "Хъбъл" чрез класически земни методи
Въпреки всичко това, за сега битката с космическия боклук остава все още най-вече на хартия. А според все повече компании искат по-бързи реални действия, за да може космическият бизнес да започне да се развива с очакваните за следващите години все по-големи темпове.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!