А мериканският президент Джо Байдън издаде предупреждение към институциите в САЩ за повишен риск от руски кибератаки. Според изявлението на Белия дом, разузнавателните агенции на страната имат информация, че руското правителство обмисля варианти за потенциални кибератаки.
"От първия ден моята администрация работи за подсилването на националните киберзащити и въведе задължителни изисквания за киберсигурност за правителството и критичната инфраструктура. Създадохме и иновативни публично-частни партньорства и инициативи, за да подобрим киберсигурността на цялата ни критична инфраструктура", казва Байдън.
Той допълва, че голяма част от критичната инфраструктура на страната се притежава и оперира от частния сектор. Затова основна част от усилията са насочени към тях и подобряване на сигурността от кибератаки.
Как Анонимните се опитват да подкопаят Путин
Изработен е и списък с най-добри практики, който е с препоръчителен характер за тези компании. "Трябва всички да свършат своята част от работата, за да се справим с една от големите заплахи на нашето време - вашета бдителност и бързина днес могат да предотвратят или отклонят атаките утре", завършва Байдън.
Той не навлиза в подробности каква информация имат служибте за потенциални кибератаки. Анализаторът Крис Кребс пише в коментар за Financial Times, че мащабни кибератаки са предвидени в руската стратегия още преди началото на войната. Голяма част от тях обаче не са били реализирани.
Идва ли ерата на сплинтернета и какво е това
От една страна това е въпрос на приоритети. Макар през интернет да минава голяма част от комуникацията, рядко е от значение, че по време на война човек не може да провери имейла си, смята Кребс. Затова в такива условия кибератаките често стават средство за разсейване, объркване и пречене на конкретни услуги, смята анализаторът.
Това не означава, че кибератаките в по-голям мащаб няма да се случат, предупреждава Кребс. Колкото по-дълга е войната, в комбинация с ефекта от санкциите, това може да провокира активирането на по-мащабни онлайн дейности.
Руската интернет изолация става все по-сериозна
ICANN отказа да "спре интернета" на Русия
Различни хакерски групи също може да се възползват от ситуацията за своя изгода, без да са обвързани с конкретна страна в конфликта. Затова ще е важно и споделянето на информация между бизнеса и властите за кибератаките и мерките за сигурност, за да могат да се ограничат последствията от тях, смята анализаторът.
Интернет платформите изолират руските сайтове
Един хакер иска да свали един режим - реалистичен план или научна фантастика
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!