А мериканският Департамент по правосъдие и ФБР повдигнаха 16 обвинения срещу китайския ИТ гиган Huawei. Сред тях са обвинения в рекет и конспирация за кражба на търговски тайни, съобщава TechCrunch.
САЩ с нови обвинения срещу Huawei
Според обвинението, Huawei и дъщерни фирми са имали споразумения за конфиденциалност с множество американски компании през последните две десетилетия. Тези споразумения са давали достъп на китайските компании до тайните на американските, но според обвинението, те са били използвани и в изгода на бизнеса на Huawei.
Китайските мобилни гиганти се съюзяват срещу Google
Обвинението твърди, че Huawei е откраднала програмния код на рутерите на свой американски партньор и го е използвала в собствените си продукти. В обвинението е поместен по-стар случай, когато по време на търговско изложение в Чикаго служител на компанията останал след края на работното време и отворил и снимал мрежово устройство на конкурент. Служителят носил бадж с фирма Weihua, което е Huawei с разбъркани букви.
В друго обвинение се твърди, че Huawei получила презентация от друга компания, която искала партньорство с тях. Презентацията била маркирана като конфиденциална, но въпреки това била препратена към инженери на компанията, които работили по конкурент на въпросния продукт. Дадени са и други подобни примери. Huawei е обвинена и в даване на бонуси на служители, които се сдобиват с подобни конфиденциални данни.
В обвинителния акт се твърди още, че Huawei е използвала кодови думи и подбрани местни партньори, за да скрива съвместна дейност с държави като Иран и Северна Корея и да заобикаля международни санкции срещу тях. На практика обвинителният акт обобщава голяма част от обвиненията към Huawei през последната година.
Huawei изпревари Apple при смартфоните
Huawei смята, че може да е лидер и без Google
Huawei определя обвинението като "част от опитите на Департамента по правосъдие да увреди непоправимо репутацията и бизнеса на Huawei заради причини, свързани с конкуренцията, а не със закона". Компанията казва, че обвиненията са "препакетирани граждански обвинения на почти 20 години и никога не е имало основания за сериозни монетарни санкции срещу Huawei. Правителството няма да успее с тези обвинения и ние ще докажем, че те са безпочвени и нечестни", казва компанията.
Междувременно американският Департамент по търговия даде нови 45 дни отсрочка на забраната на американски компании да имат търговски отношения с Huawei. Досега Департаментът даваше по 90 дни, като за пръв път отсрочката е толкова къса.
Обновена: Huawei изпрати и пълното си становище по повод обвиненията:
"Новото обвинение, публикувано на сайта на Министерството на правосъдието на САЩ, е част от опита на Министерството на правосъдието да увреди имиджа и бизнеса на Huawei поради причини, свързани с конкуренцията между двете страни, а не със спазването и прилагането на закони.
Тези нови обвинения срещу компанията са без основание и се базират до голяма степен на отминали граждански спорове от последните 20 години, които са вече разрешени, които са били оспорвани и в някои случаи отхвърлени от федералните съдии и съдебни заседатели. Американското правителство няма да надделее над Huawei с тези нови обвинения, като компанията ще докаже, че всички обвинения са неоснователни и несправедливи."
Huawei продава 100 000 сгъваеми телефона месечно
Huawei: Да има силен конкурент е добре за нас
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!