С АЩ внесоха два обвинителни акта срещу Huawei, което вероятно ще повиши напрежението между Китай и САЩ в условията на търговска война между двете най-големи икономики в света, пише The Guardian, цитиран от "Фокус". Те бяха разкрити малко преди търговските преговори между американските и китайските власти да бъдат възобновени.
От Huawei отговориха, като посочиха, че компанията e пряко засегната от повдигнатите под тази форма обвинения. В следствия на ареста на финансовия директор на компанията Мън Ванджоу, Huawei незабавно е потърсил възможност да обсъди ситуацията с прокуратурата в източния район на Ню Йорк. Институцията баче е отхвърлила молбата на Huawei без обяснение за конкретните причини. Поводът Huawei да бъде активната страна в инициирането на този диалог е фактът, че заложените в обвиненията твърдения и хипотези са обект на вече разрешен между страните граждански процес, в рамките на който легитимно съдебно жури в Сиатъл отреди, че не намира каквито и да е вреди или други умишлени и злонамерени действия от страна на представители на Huawei по отношение на нарушаване на търговска тайна.
В следствие на това, Huawei има пълното правно основание и аргументи да отрича, че компанията, нейни дъщерни дружества или филиали са пряко или косвено замесени в извършването на изложените от Министерството на правосъдието в САЩ обвинения.
Снощи Министерството на правосъдието в САЩ заяви, че Huawei е основала глобалната си експанзия на "лъжи и измами” и обвини фирмата и нейните ръководители в кражба на търговски тайни, пране на пари, възпрепятстване на правосъдието и измама на банките, за да избягват американските санкции.
Матю Уитакър, изпълняващ длъжността главен прокурор, заяви, че престъпленията в Huawei стигат "до върха на компанията“. Той обяви, че съдебни заседатели в Сиатъл и Ню Йорк са повдигнали 23 обвинения.
#Huawei slapped with 2 indictments:
— EpochTimesChina (@EpochTimesChina) 29 януари 2019 г.
1. Iran sanction violations, 13 counts—CFO Meng Wanzhou is accused of misleading banks on its Iran business
2. Stealing trade secrets from T-Mobile, 10 counts—accused of stealing info on testing-robot named "Tappy"https://t.co/7zRohhfNvN
Кирстен Нилсън, секретар на САЩ по вътрешна сигурност, каза, че Huawei е управлявала схема, която е "вредна за сигурността на САЩ“, като подкопава санкциите срещу Иран.
Компанията, която е най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света, непрекъснато отрича нарушенията.
Huawei е обвинена от САЩ за кражба на технология от T-Mobile за изработване на смартфони. От ФБР съобщиха, че са получили имейли, които показват, че през 2013 г. компанията е предлагала бонуси на служителите си въз основа на стойността на информацията, която са откраднали от други компании и са изпратени чрез криптиран имейл адрес.
Huawei отхвърли обвиненията на САЩ, отричайки да е виновен за някое от нарушенията в обвинителния акт.
"Huawei е разочарован да научи за обвиненията срещу компанията“, се казва в изявление изпратено до AFP, цитирано от "Фокус".
"Компанията отрича, че тя или негово дъщерно дружество или филиал са извършили някое от нарушенията на американското право, посочени в обвинителните актове. Фирмата не е наясно с каквито и да било злоупотреби от страна на г-жа Mън Ванджоу и вярва, че американските съдилища в крайна сметка ще стигнат до същото заключение“, се казва още в изявлението.
Министерството на външните работи на Китай определи като политически мотивирани "очернянето“ и "нападките“ на САЩ към китайските компании, в това число и Huawei.
"От известно време американската страна използва държавни ресурси, за да почерни и нанесе удари по китайските компании, опитвайки се да задуши законната дейност на компаниите. Зад тези действия има силни политически мотиви“, се посочва в публикувано изявление на говорителя на министерството Гън Шуан.
Министерството призова американската страна "да прекрати необоснования натиск върху китайските компании в САЩ, в това число и Huawei, и да се отнасят обективно към тях“.
В същото време ведомството призова Канада да разгледа внимателно позицията на китайската страна, незабавно да освободи Мън Ванджоу и да гарантира спазването на правата й. "Китайската страна решително ще подкрепи интересите на китайските компании“, каза Гън Шуан.
Huawei CFO to appear in Canada court on Tuesday https://t.co/wbAsYXcK9R pic.twitter.com/9kNw79NtMw
— Reuters Top News (@Reuters) 29 януари 2019 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!