О бразците на първите принтирани в космоса органи бяха доставени на Земята за изследвания.
Технологията е руска. Разработена от компанията „3D Bioprinting Solutions”. Биопринтерът беше доставен на борда на Международната космическа станция на 3 декември 2018 г. С негова помощ стана възможно принтирането на малки образци човешка хрущялна тъкан и щитовидна жлеза на мишка.
Следващият етап от развитието на технологията ще бъде принтирането на мускулни тъкани, посочи Юсеф Хесуани, един от управителите на компанията, създала биопринтера.
По думите му вече се работи заедно с три американски и един израелски стартъп, занимаващи се с биотехнологии за получаване на голям брой живи клетки.
Два от тях работят с клетки от говеждо месо, а другите два с клетки на риба тон и сьомга.
Хесуани съобщи, че през август компанията ще изпрати на борда на МКС изкуствено синтезираните клетки.
„Същото, което вече направихме на борда на МКС с други тъкани, ще направим и с мускули”, подчерта той.
Размерите на образците, които ще бъдат принтирани в орбита, ще са от порядъка на няколко милиметра до няколко сантиметра.
Роскосмос, компания ИНВИТРО и 3D Bioprinting Solutions объявили об успешном завершении первого этапа эксперимента «Магнитный 3D-биопринтер», проводимого на борту МКС.
— РОСКОСМОС (@roscosmos) 12 декември 2018 г.
Впервые в космосе были напечатаны хрящевая ткань человека и щитовидная железа грызуна — https://t.co/p2hVaAzBkD pic.twitter.com/dDyO42HN1I
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!