А мазон и Майкрософт са сред компаниите, които могат да са начело на глобална надпревара във въоръжаването, базирано на изкуствен интелект, пише в доклад на холандска неправителствена организация, предаде агенция БГНЕС.
Най-големите 50 високотехнологични компании са класирани от НПО-то Pax по три критерия: Могат ли да разработят технология, която да доведе до появата на роботи убийци. Работят ли по свързани с подобни възможности военни проекти и трето, възнамеряват ли да се въздържат от подобни разработки в бъдеще.
Употребата на изкуствен интелект, който позволява на оръжейна система автономно да избира и атакува целите си, предизвиква големи етични дебати
в последните години.
Критиците на такива системи твърдят, че разработването им заплашва международната сигурност и дори, че оръжейните системи с изкуствен интелект могат да доведат до трета революция във военното дело, след изобретяването на барута и атомната бомба.
„Защо компании като Амазон и Майкрософт не отричат, че разработват тези изключително спорни, бойни системи, които могат да решат да убият човек, без намесата на друго човешко същество?”, пита Франк Слайпер, водещият изследовател зад публикувания доклад.
Класацията на Pax определя 22 високотехнологични компании, като носещи „среден риск”. В същото време
21 компании са определени като „високорискови”. Гигантите Амазон и Майкрософт попадат в тази категория,
като в момента се конкурират за държавна поръчка от Пентагона на стойност 10 милиарда долара, за разработката на „облак” за данните на американската армия.
Има и компании, които са в категория „най-добри практики”, което означава, че дейността им едва ли ще доведе до появата на „роботите убийци”. Тези компании са 7, като сред тях са фирми като японската Софтбанк, която е известна с хуманоидния робот Пепър.
„Автономните оръжия неизбежно ще станат оръжия за масово поразяване, защото ако хората не са включени във веригата на взимане на решения, само един човек ще може да активира милион оръжия. Или 100 милиона”, казва Стюарт Ръсел, преподавател по компютърни науки в Университета на Калифорния в Бъркли.
„Реалността е, че автономните оръжия ще бъдат разработени от корпорации. Когато започне кампанията дали тези системи да получат широко разпространение, корпорациите ще играят огромна роля”, казва още Ръсел.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!