Р егулатори от Европейския съюз излязоха с обща позиция, в която предлагат да се въведе забрана за използване на технологията за лицево разпознаване на публични места, съобщава Engadget. Това е система, добре позната от филмите, чрез която могат да се идентифицират хора през видеокамери.
Технологиите използват различни алгоритми, за да разпознават хора, като през годините са се развили доста и вече могат да включват в оценката си не само чертите на лицето, но и походка и други поведенчески сигнали. Освен това понякога тези системи се изпозлват комбинация и с други технологии като гласово разпознаване, засичане на шум, пръстови отпечатъци, ДНК анализ и др.
Според Европейския комитет по защита на данните (ЕКЗД) и Европейския надзорен орган по защита на данните (ЕНОЗД) трябва тези технологии да бъдат забранени за използване на публични места. Те предлагат и забрана за изкуствения интелект да използва биометрични данни, за да слагат хората в категории, например по етнос, пол, сексуална ориентация или политически възгледи, както и други критерии, които може да бъдат дискриминационни.
Нова технология прави възможна електронната кожа
Използването на такива технологии на публични места би означавало край на анонимността там. Общата забрана е нужна отправна точка, за да могат да се запазят свободите на хората и да се създадат правила за изкуствения интелект, които са центрирани около хората, казва председателя на ЕКЗД Андреа Йелинек.
Регулаторите предлагат да се забрани и използването на изкуствен интелект, който да може да симулира емоции като истински човек. Това трябва да бъде разрешено само за конкретни ситуации според медицинска преценка.
Сред предлаганите забрани е и използването на какъвто и да е изкуствен интелек за създаването на "социална оценка" на хората. Подобно оценяване е против фундаменталните принципи на ЕС и може да доведе до дискриминация, предупреждава Йелинек.
Виртуалната реалност може да е бъдещето на фитнеса
Тази технология променя света бързо, къде е България
Двете институции предлагат и изясняване на бъдещата си роля при навлизането на тези нови технологии. Трябва да бъде създадена по-ясна правна рамка, която да включва и международно сътрудничество между агенциите.
Възможно ли е да се предскаже бъдещето
Интересът към старите телевизори се завръща
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!