И талиански учени демонстрираха, че погледът на робот може да ни подведе да мислим, че това е социално взаимодействие и да забави способността ни да вземем решение, съобщи Ройтерс.
"Погледът е изключително важен социален сигнал, който използваме ежедневно за общуване“,
казва ръководителката на изследването Аньешка Виковска от Италианския технологичен институт в Генуа. „Въпросът беше дали погледът на робот задейства същите механизми в мозъка ни като човешкия".
New Research: Comparison of Human Social Brain Activity During Eye-Contact With Another Human and a Humanoid Robot: Robot design to simulate interpersonal social interaction is an active area of research with applications in therapy and… https://t.co/1ytA7QJNKq #Robotics #AI
— Frontiers in Robotics & AI (@FrontRoboticsAI) January 29, 2021
Учените поискали от 40 доброволци да играят на видеоигра, в която трябвало да решат дали да "шофират" направо към друг автомобил или да се отклонят, за да не се сблъскат.
Срещу тях стоял хуманоиден робот. Между рундовете играчите трябвало да го гледат. Понякога той им връщал погледа, а понякога гледал настрани.
Резултатите от поведенческите данни и информацията за неврална активност показват, че човешкият мозък обработва погледа на робот като социален сигнал и този сигнал влияе върху начина за взимане на решения, на стратегиите в играта, на реакциите. Взирането в очите на робота забавя решенията.
Откритието е важно за използването на роботите в бъдеще.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!