Н а 3-ти декември 1992 г. инженерът Нийл Папуорт изпраща първия в историята SMS. Тогава той използва компютър, за да напише "Весела Коледа" и да го изпрати до телефона на тогавашния директор на Vodafone Ричард Джарвис. За тогавашните разбирания, това си е постижение. 25 години по-късно кратките текстови съобщения се приемат за даденост.
Qualcomm иска забрана на продажбите на iPhone
Бил Гейтс забранил на децата си да използват смартфони
В началото обаче SMS-ът има трудности. Хората предпочитат да говорят по телефона, вместо да пишат. Самите устройства са пригодени най-вече за набиране на номера, не на текст. Но през тези години и мобилните телефони не са много... мобилни. Джарвис например дори няма как да отговори на съобщението.
Samsung ще представи новия Galaxy S9 още през януари
Новите телефони на Google са без жак за слушалки
Идеята за SMS-а е на Мати Маконен, който я предлага през 1984 г. по време на конференция за телекомуникации. Самият Маконен смята, че реалният масов дебют на SMS-а е през 1994 г., когато Nokia пуска телефона 2010, който позволява на хората по-лесно да пишат съобщения.
Apple отбелязва юбилея на iPhone с три нови модела
Защо iPhone X все още изостава от конкуренцията
Постепенно хората доста харесват SMS-ите. Проучване на Pew Research Center посочва, че 97% от притежателите на смартфони използват текстови съобщения, отбелязва CNET. Данни на TextRequest пък посочват, че средно на ден хората по света изпращат по 18.7 млрд. съобщения. Днес SMS-ите са предпочитана форма на комуникация. Средностатистическият американец например получава пет пъти повече SMS-и отколкото обаждания всеки ден. През юни 2017 г. само в САЩ са изпратени 781 млрд. съобщения, отбелязва Engadget.
Класическият SMS вече има и доста сериозна конкуренция. Чат приложения като WhatsApp, Facebook Messenger, Apple iMessage и др. активно се борят да изместят SMS-а като предпочитана форма на текстова комуникация. Това, което ги спира засега е, че SMS-ът е универсален. Той може да се изпрати и получи от всеки мобилен телефон без значение марка, модел или платформа. При чат приложенията това далеч не е така, но някои от тях вече правят опити да обединят възможно най-много платформи на едно място, което може да означава старт на залеза на класическия SMS.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!