Г рижата за здравето и самонаблюдението в домашни условия са приоритет във времена като днешните. Леките неразположения, задъхване, изпотяване или втрисане, както и болки и скованост в мускулите, не бива да бъдат подценявани, защото могат да са симптоми на редица заболявания на дихателните пътища или инфекция.
Сред препоръките на здравните работници за превенция и проверка на здравния статус, както и при съмнения за респираторни проблеми, са измерването на телесната температура, проследяването на нивата на кислород в кръвта и сърдечната честота. И ако за измерване на температурата е нужен термометър, то за проследяването на другите два ключови параметри е необходим пулсов оксиметър, наричан още пулсоксиметър.
Пулсовият оксиметър е малко портативно устройство, което може да носите със себе си навсякъде и по всяко време. За да започне измерванията, е необходимо да поставите пръста си плътно в машинката, а след секунди на дисплея ѝ светват цифри, които показват нивото на кислород в кръвта и сърдечната честота. Повечето здрави хора ще получат показания за кислород между 95%-99%. Някои хора със съществуващо заболяване могат да имат и малко по-ниски стойности, носпад в нивата на кислородно насищане на хемоглобина (SpO2) под 92% може да означава сериозно влошаване на вируса или пневмонията и индикира клинична спешност. Пулсоксиметърът помага за ранното откриване на здравословни усложнения при развиваща се пневмония и може да се окаже безценен помощник, когато се налага да потърсите незабавна медицинска помощ.
Пулсовият оксиметър работи по-добре, когато ръцете ви са топли. Когато поставите пръста си в устройството, няма да усетите никаква болка. То започва да излъчва различни дължини на светлинната вълната през пръста ви, които са насочени към хемоглобина – протеинова молекула в кръвта, която носи кислород. Хемоглобинът абсорбира различни количества и дължини на светлинните вълни, в зависимост от нивото на кислород. Пулсовият оксиметър дава цифрово отчитане – процент, който показва нивото на насищане на кислорода в кръвта.
Устройството показва и сърдечната честота. Нормалният пулс в покой при възрастните варира от около 60 до 100 удара в минута. Професионалните спортисти и активно спортуващите обикновено са с по-бавен сърдечен ритъм.
При избора на домашен оксиметър, има няколко фактора, които трябва да вземете под внимание. В забързаното ежедневие все по-често ключова се оказва възможността да получаваме информация по удобен и лесен за нас начин. Това е едно от предимствата на смарт оксиметрите като MyKi Oximeter, който е свързан с безплатно приложение, съхраняващо данните от всичките измервания – MyKi Oxi (достъпно за IOS и Android). MyKi Oximeter е лесен за употреба и удобен за проследяване на сърдечната честота и пулса навсякъде и по всяко време – у дома или навън. Той осигурява съхранение на данни до 10 дни от времето, в което са записани, и се свързва чрез Bluetooth с безплатното приложение MyKi Oxi, където можете да следите показателите си, а също така – да ги споделите с личен или лекуващ лекар при притеснителни показатели
MyKi Oximeter е висококачествен продукт, който може да ви помогне за ранно откриване на здравословни усложнения при респираторни проблеми. Устройството притежава FDA & CE сертификат и е надежден помощник в грижата за личното здраве и това на семейството. Уредът е ценен източник на важна информация за здравословното състояние на организма през грипния сезон и за самонаблюдение във времена на пандемия.
Повече за приложението и устройството може да откриете на официалния уебсайт на MyKi, както и в магазина им, където в момента устройството е на специална намалена цена.