Психолог: Гледаме деца с методи отпреди 100 години
Психолог: Гледаме деца с методи отпреди 100 години   
Източник: ЕПА/БГНЕС
25
В о омента отглеждаме поколение, което израства не с нас, а покрай нас, в един паралелен, виртуален свят, смята психологът Иван Игов.

Той коментира за БТА има ли промяна в отношението на днешните родителите към техните деца и различават ли се съвременните възпитателни методи от тези в миналото.

Според данни на дружеството на психолозите от миналата година 1/3 от децата между 13-15 години активно общуват през интернет.

На тази възраст почти няма дете без профил във "Фейсбук", а в същото време едва 13 на сто от учителите и 15 на сто от родителите разбират за какво става дума, дава пример Игов.

Според него сегашното поколение родители повтаря стереотипите на своите родители и прави това, което са правили нашите бащи и дядовци.

Разликата е, че, ако преди 50-100 години тези методи са били успешни, тъй като светът се е развивал бавно, то сега това е невъзможно, отбелязва психологът.

Той дава пример, че само преди едва 10 години нямаше толкова широко разпространение на мобилни телефони, нито на интернет. Децата ни живеят в паралелен

свят, който не познаваме, и там не можем да ги контролираме,

нито можем да се справим с този процес - защото не се учим на родителство, защото смятаме, че старите методи могат да ни помогнат, коментира специалистът.

Според него страхът, че ще "изпуснем" детето, че не знаем какво става с него, ни води до най-малкото съпротивление, знак за безсилие - забраните и ограниченията, вместо да ни накара да се учим повече, за да го опознаем и да се доближим до него.

Когато един човек реши да стане родител, трябва да се научи на това, заключава психологът.

По думите му вече има много програми, които да помогнат за това. Игов дава пример с миналогодишната инициатива на УНИЦЕФ-България - курс за родители за ранното детство.

Оказва се, че цели области от мозъчето на детето не се изграждат, ако не му се обръща необходимото внимание - това са области, свързани с емпатията, с близостта, привързаността, посочва психологът. Да не говорим за пубертета и ранното юношество, когато нещата стават съвсем сложни в новия свят, допълва той.

"Детето уж е послушно, ходи на училище, връща се, сяда на компютъра и изчезва. Просто изчезва от този свят, в който ние го виждаме. Ние не знаем какво прави в интернет. Там можеш да научиш полезни неща, но и ужасяващи", предупреждава психологът.

Той разказва за майка, която си направила фалшив профил

във "Фейсбук" и в него се представяла за дете на възрастта на дъщеря си, станала й приятелка и така момичето споделяло всичко с нея.

Не знам дали си давате сметка колко страшно е това - тази майка реално просто следи и шпионира детето си през интернет, коментира Игов и допълва, че за съжаление точно това се случва със съвременните родители.

Вместо да се учим на нови подходи, нови умения да разбираме децата си, се опитваме да ги ограничаваме, с което ги отдалечаваме още повече от нас, отбелязва той.

Психологът признава, че бързо променящият се свят създава много проблеми на самите родители. Един възрастен в момента отделя много повече време, за "да е в час" и все по-малко време му остава за децата.

Според него на бързата промяна на света, която откъсва хората един от друг, се дължи популярността на "Фейсбук" и дори на сапунките - "хората седят пред телевизора и гледат общуване, което те самите не могат да имат".

Детският психолог Елена Тодорова пък съветва да не превръщаме детето, колкото и малко да е то, в "обект на грижи". Една от задачите на родителството и на възпитанието е

да направим детето "майка и баща" на себе си

Тодорова забелязва известни тенденции за "свръхпокровителстване" на децата, които според нея са израз на родителска тревога и безпокойство и са свързани с достъпа ни до информация и съвременни технологии.

Това, което кара децата да откриват, да се учат и да се забавляват чрез играта, всъщност е стремежът към познание, който е в основата на всяка една личност, посочва тя.

Тодорова, която работи в дом за медико-социални грижи във Варна, дава пример с децата, отглеждани в институции, където "стремежът им към познание не се захранва адекватно и резултатът е изоставане в развитието".

Детският психолог коментира и темата за забраните. По думите й те водят най-често до два типа поведение - засилване на копнежа по забраненото или адаптиране към забраната чрез търсене и намиране на заместител.

Всеки, който се е опитвал да успокои 2-годишно хленчещо дете знае, че почти нищо друго не помага освен предлагането на алтернативи, дава пример Тодорова, като уточнява, че това е възрастта, в която се въвеждат по-активно забраните като регулатор на поведението.

Тя обединява забраните, прекалените грижи и предотвратяване на опасностите под общ знаменател за значението им за развитието на детето.
Коментари 25
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

25 коментара
 
19

lxn

И със доходи като от преди 100 години...

0
0
18

taniailieva

Здравейте, аз съм учителка, съгласна съм с почти всички коментари. Много ми е драго, че хората ръзсъждевет правилно, но както обикновено - тук са коментарите на мислещите хора, чийто деца се отглеждат и възпитават сравнително нормално и израстват нормални граждани. За съжаление в тези блогове за коментари не влизат хората, които създават проблемните деца, не осъзнават важността на процесъ - възпитание и изобщо незнаят за какво са създали тези деца, чийто грижи ги объркват. За "малцинствтото" на ромите пък, няма да коментирам...., защото и те имат компютри....

0
0
17

whatever123

Няма бъдеще за нация, която убива или изтласква в забвение най-талантливите и истинските в нея, и където тези прогонващи дребни души се възпроизвеждат, понеже няма как да научат и децата си на нещо различно от това да изтласкват или просто ненавиждат онези, които сияят по някакъв начин.
Макар в този момент да се чувствам омърсена от цялото това лицемерие, знам, че нямам право да се предам, и ще продължа да се боря, заради детето, което обичам.
Бих попитала този психолог едно: "За къде бързате"? Отговор не искам. Само бих му пожелала да не остане разочарован когато пристигне.

1
0
16

nurs

Шокиращо е, че в България се срещат и психолози умеещи да мислят. Като се погледне статистиката на висшите учебни заведения се вижда, че от края на 80-те, началото на 90-те години на миналият век т.е. близо четвърт век, в България по специалностите "Психология", "Педагогика" и "Начална педагогика" баловете за прием са най-ниски. Бъдещите учители и възпитатели на следващото поколение стават хората с най-нисък успех... Как очакваме те да се справят добре с новите технологии? Как очакваме да дават адекватно образование на децата ни? Как очакваме да прилагат съвременни методи?
Същевременно много от българите са принудени да работят и се самообучават по много часове всеки ден и не могат да отделят достатъчно внимание на семействата си. Това е характерно не само за България! Типично нашенско е, че принизихме личността на учителя и почти изцяло го игнорирахме, като възпитател, а сега когато по принуда родителите абдикират от това се чудим защо има такъв вакуум и защо расте новото "изгубено" поколение. Шокиращо е, че законотворците ни дори направиха опит със закон да завършат абдикацията от възпитанието на децата за реалност...
Инициативата г-н Игов е похвална. Остава открит въпроса, откъде ще дойде времето на родителите за да се интегрират в новите елементи на общуване и да се подготват да възпитават правилно? В западните държави този процес на възпитание на децата е оставен на професионалисти и е направено така, че практически през целият ден децата са ангажирани с учебни мероприятия. Мисля, че това е много по-бърз и ефективен метод. Разбира се, тогава, когато родителите могат те трябва да участват, но не бива да се разчита само на тях! Страната ни постепенно се отказва от защита на гражданите, от опазване на здравето им, от възпитанието на децата им, но това просто силно ще приближи момента в който гражданите на страната ще се запитат: За какво ни е тази държава?

1
0
15

bobidobi

Да! Всичко е точно казано. Откакато демокрацията навлезе в България, забравихме за семейството и семейните ценности. Новите поколения израстват в един хищнически и недобронамерен свят, в който родителите им са безсилни, защото са повлечени от лудата надпревара за оцеляване или забогатяване. 80-90% тънат в бедност и носят дрехи втора употреба. Душите ни също станаха втора употреба похабени от алчни политикани и бизнесмени. Каква е националната идея?! Къде е идеологията, която да обедини нацията?! ЕС и НАТО се оказаха кухи и пошли структури, в които не може да се има доверие поради корпоративните и геополитични интереси които преследват за сметка на малките и недоразвити държави. Упадъка на морала в семейството е голям, а да не говорим за упадъка на ценностните системи, образование, култура... Жалко, че и повечето деца, които избягаха в чужбина не се възпитават, а само учат на алчност и бизкористност.

2
0
14

problemite

имам дете и смея да твърдя,че се справям далеч по-добре
от моите родители!!!

0
0
13

problemite

преди 130г сме били под турско робство,к'ви методи ,к'во чудо!!!!!!

0
0

limbizkit

Тъпо от твоя страна, прочети първа глава на Под игото" , семейните ценности са били на първо място даже и тогава.

0
0
12

AZ Katya

Де,да ги гледахме и възпитавахме с методи от преди 100 години,щяха да са по-адаптивни и гъвкави,дисциплинирани и прочие.....

0
0
11

мушу

Ей, вчера готвихме заедно с дъщеричката ми, която е точно на 2,5 годинки. Нарязах една тиквичка на ивички и оставих бръмбара да я донареже на ситни кубчета с едно ножче-пиличка. Докато подготвя другите неща, тя се справи перфектно със задачата си. Ефектите: задоволство от постигнатото, развитие на моторните умения и на логиката, развиване на качества като упорство и съпричастност, прекарване на времето с мама и ефективно общуване... А можех да я отпратя за да си играе сама.

1
0
10

limbizkit

Образователна система под всякакво ниво и чалга начело с Азис в детската градина.За какво повече да говорим? А и знам за много случаи, в които бащи ходят да се саморазправят с учители, защото са наказали децата им- по-сбъркано от това накъде?

1
0
9

Zlox

Щото сме ги гледали по методи от преди 100 години.. затова последните 10 години децата са пълни дебилчета.. ще ме извинява психолога ама днешното възпитание няма нищо общо с онова отпреди някое друго десетилетие. Нито в училище нито у дома.

1
0

мушу

Защото ъзпитание не означава отглеждане.

1
0

2

Слепецо - не са виновни методите от преди 100 години - а това, че тези методи реално не се прилагат. И в същото време се създават УМИШЛЕНО условия децата да стават дебилчета.
я да играе тоягата да видим дали ще ходи на дискотека на 16 - какъв х*й ще ми търси на дискотека на 16? Да пие, да пуши, да се чекне на 13 - и родителя да няма право да го ошамари едно хубаво - ще ми слуша чалга и по цяла нощ 12 годишни в нета - и после методите - компа се угася в 21 и в леглата и когато е нужно шамари и ще бъдат отгледани перфектни деца, но разберете, че държавата не иска това - тя иска да има дебили, които лесно се лъжат и мачкат, хора без здраво семейство, наркомани, педали, крадци, убийци - погледнете кой стимулира държавата и ще видите какви хора иска. Честните хора са мачкани по всякакъв начин за сметка на всякакви отрепки - и това е в цял свят - не само в бг.

1
0
8

мушу

Толкова е просто: когато си с детето си, бъди с него не само телом. Повечето родители се ограничават с това, да хранят /в повечето случаи нездравословно/, и да навлекат с повече дрехи /и после да подлагат кърпички на гръбчето, когато се изпоти/. После поверяват чалгаджийчето си на училището и очакват там да го научат да слуша класическа музика.

1
0
7

XXGena

Психичното развитие на човека е нещо много сложно и непроучено, и почти всички хора не са запознати с неговите особености. Но главното за изоставането на децата в социалните домове е липсата на любов. Не може една лелка, която за една смяна се грижи за 20 деца, сменя им памперсите и т.н. да раздаде необходимата доза обич към всяко дете.
В семейството, понякога майката има нужда от повече обич и подкрепа, отколкото децата и. Изморителните служебни задължения, скандалите на мъжкия търтей в дома и - понякога майката търси опора в децата си и не я намира, защото и те не могат да и я дадат.

2
0
6

Lady_VAMP

Проблема е в прекалено бързото и динамично развитие на технологиите, а от там заетостта на родителите. Разбирам работещите родителите, че нямат време за децата си.Къде от служебни срещи, пътувания или любовни авантюри(понеже има и такива) за да покрият гузната си съвест и изкупват вината си се започва:..хоп телефон за да се контролира детето от дистанция, за празник хайде ай фон, понеже хлапето знае,че ако мрънка ще го постигне...след това компютър.Не работещите родители, също имат вина понеже също нямат време за децата си, то това търсене на работа по кафенета с приятелки и приятели, виртуални комуникации по Интернет, сайтове за игри и запознанства,...не могат да отделят време за малчуганите и историята се повтаря. Правят всичко възможно за да изкупят вината си от това, че нямат време да бъдат с децата си,а после се оплакват, че детето е израснало в паралелен свят,..логично! Сякаш самите родители, правят грешки и не са готови да бъдат отговорни.Никой не е виновен или по скоро ако търсим виновни, то обществото е виновно за неправилното възпитание на днешните деца.Разкрепостеност в телевизията във време за цялото семейство, насилие, убийства.Децата не ги интересува нищо друго, което не е свързано със света в който се САМОИЗГРАЖДА. Детето си е дете, разбираем е неговият интерес по новото, интересното,възбудено е любопитството му,..но какво да се направи, като същият този интерес е в родителите му, който крачи заедно със детето си в един нов свят?!Ще дойде време,когато това дете ще стане родител,..и странното е, че този бъдещ родител ще повтори грешката на своят родител и така от поколение, към поколение, ще се загубят всички морални ценности и ще останат само материалните, който ще бъдат по-скоро извинение за немарливостта на родителя!Не е нужно да ни го казва психолог, ние родителите си го знаем!

2
1
5

4ervenata kokoshka

Гледаме деца с методи отпреди 100 години, а ги правим с методи от няколко милиарда години

0
1

2

абе не мога да се съглася с това ) ня

0
0

2

абе не мога да се съглася с това няма такова нещо като милиарди години ))

0
0
4

2

Не е проблема в методите - методите са действали хиляди години - могат да действат и днес. Проблемите идват от подобни психолози и всякакви псевдо защитници на децата. Много права, много свободия водят до възпитание на келеши. Държавата умишлено пречи на родителите да възпитават децата си и това е в цял свят.

4
2

4ervenata kokoshka

Абсолютно вярно!

1
2
3

LadyBug

"Един възрастен в момента отделя много повече време, за "да е в час" и все по-малко време му остава за децата." Както казал един тип "ако не е истина, не е и лъжа". Всъщност е тенденция, наложена от модерните разбирания за активност, инициативност, успешност.

1
1
2

Nестор

Тия думи отвеждат към опасната илюзия ,че има училище ,където децата се обучават и възпитават.
Все по-голям брой ученици отсъстват ,а учителите не отбелязват това в дневниците. Часовете минават в приказки за какви ли не глупости ,колкото да минава времето и да се стигне до заветната заплата. Разслояването на обществото остави учителя без всякаква тежест , а от друга страна Системата му издърпа от ръцете почти всички средства за въздействие.
И децата растат и се формират от съчетание на всевъзможни , случайни фактори от средата.
Чалгата ,далаверата,лъскавото и показното - това превзема съзнанието им.
България ще върви все по-надолу ,още повече и заради циганизацията. А там пък образование отсъства напълно. При тази разлика в раждаемостта на двата етноса само след 15 - 20 години ще стане страшно.

5
1
1

Valy0

Има какво да интересно да се прочете в тая тема:
http://www.reader.bg/forum/3---/586--.html?limit=12&start=12#605

1
1
Обратно горе
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Деница Сачева обясни защо не е подаден Доклад за конвергенцията през януари

Деница Сачева обясни защо не е подаден Доклад за конвергенцията през януари

България Преди 41 минути

Европейската комисия не вярва на бюджета, който е представен, отбеляза депутатът от ГЕРБ-СДС

Денков: Бюджетът не е балансиран

Денков: Бюджетът не е балансиран

България Преди 1 час

Според него доходите трябва да се увеличават с едно темпо във всички сектори

Избори с предизвестен край: Беларус гласува за президент в неделя

Избори с предизвестен край: Беларус гласува за президент в неделя

Свят Преди 3 часа

От 1994 г. Александър Лукашенко винаги е на първо място

Празник е! Имен ден имат...

Празник е! Имен ден имат...

Любопитно Преди 4 часа

На 25 януари почитаме паметта на св. Григорий Богослов

Мъск към служителите: X едва покрива разходите си

Мъск към служителите: X едва покрива разходите си

Технологии Преди 4 часа

"Ръстът на потребители стагнира и не е впечатляващ"

<p>Мексиканският залив вече официално се казва &quot;Американски залив&quot;</p>

Тръмп прекръсти Мексиканския залив, вече официално е "Американски залив"

Свят Преди 4 часа

Името на най-високия връх в Северна Америка също ще бъде сменено

Коя е най-малката страна в света? (СНИМКИ)

Коя е най-малката страна в света? (СНИМКИ)

Свят Преди 5 часа

Малката нация има собствена монархия, паспорт и дори национален химн

Зеленски: Путин се опитва да манипулира усилията за мир на Тръмп

Зеленски: Путин се опитва да манипулира усилията за мир на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Руските войски постигнаха решителен пробив в ожесточените боеве за град Велика Новосилка в Източна Украйна

Може ли да се трансплантира орган повече от веднъж?

Може ли да се трансплантира орган повече от веднъж?

Свят Преди 5 часа

Всяка хирургическа операция крие известни рискове

.

Европа иска да въведе цифрово евро: Какво представлява то?

Свят Преди 5 часа

Европейската централна банка планира да въведе цифрово евро

От 0° до 14°: Какво време ни очаква през уикенда

От 0° до 14°: Какво време ни очаква през уикенда

България Преди 5 часа

Максималните температури ще са между 5° и 10°, в София максималната температура ще е около 10°

Желязков: Ще искаме доклад за еврозоната след 18 февруари

Желязков: Ще искаме доклад за еврозоната след 18 февруари

България Преди 13 часа

Желязков: В момента ние имаме дефицит, който се твърди, че е около 3%

Ужасна буря връхлетя Ирландия

Ужасна буря връхлетя Ирландия

Свят Преди 13 часа

Силата на вятъра счупи 80-годишен рекорд

Израелските сили ще останат в Южен Ливан

Израелските сили ще останат в Южен Ливан

Свят Преди 14 часа

Вчера "Хизбула" заяви, че всяко забавяне на изтеглянето на Израел ще бъде неприемливо нарушение на споразумението