П ротестите в САЩ заради смъртта на Джордж Флойд при задържането му продължават, но и разкриват много други проблеми в страната. Един от тях е ерозията на доверието към социалните мрежи и хаосът в тях, коментира онлайн изданието CNET.
Зукърбърг защити позицията си спрямо Тръмп
Социалните мрежи в страната са заляти от всякаква информация около и за протестите, включително и голям брой подвеждащи или напълно фалшиви новини. Платформите се оказват в трудна ситуация, в която трябва да ограничават много голям брой публикации бързо, както и да ги проверяват и да се стремят да запазят баланса и свободата на словото.
Служители на Facebook на протест срещу Зукърбърг
ИТ гигантите с послания против расизма
Всяка платформа прави това по различен начин с коренно различни резултати. Twitter казва, че активно следи ситуацията и постоянно открива и блокира профили, които имат за цел да разпространяват спам и фалшиви новини. Компанията не подминава и публикациите на американския президент Доналд Тръмп, като ги ограничава или слага предупреждаения на тях.
Facebook обаче предприе друг подход, който доведе до още критики към компанията и нейният основател Марк Зукърбърг. Социалната мрежа казва, че също активно търси и блокира фалшиви профили и проверява публикациите за достоверност.
Въпреки това анализаторът от First Draft Мади Уебб казва, че има "ерозия на доверието" към социалните мрежи и то е толкова голямо, че може да попречи дори и на положителните страни на тези платформи. Намирането на баланс между свобода и регулация действително е много труден процес, но въпреки това той тече твърде бавно.
Затова потребителите започват по естествен път да променят сегмента. Анализ на компанията Apptopia, както и независим друг анализ на App Annie показва, че от 25-ти май насам в САЩ има голям ръст на тегленето на приложението Citizen, в което хората могат да изпращат сигнали за движението на полицията и за инциденти в района около даден потребител.
Тръмп започва война с интернет компаниите
От смъртта на Флойд насам има и много голям ръст на тегленето на приложението за криптирана чат комуникация Signal. Освен това поведението на Twitter се оказва одобрявано повече от американците и съответно това приложение е теглено повече отколкото Facebook и Instagram в страната. Обикновено това не е така.
Ръст има и на приложенията-скенери на полицейските честоти. Смята се, че криптираните чат приложения се използват за организация на протестите, но и от хора, които са разочаровани от по-големите социални мрежи и тяхното поведение по време на ситуацията.
Тръмп заплаши да регулира или затваря социални мрежи
Facebook например отново се бори и с кампания "изтрий Facebook", след коментарите на Зукърбърг и отказът да се махнат спорните пубикации на Тръмп, съобщава онлайн изданието Vox. Всичко това допълнително срива доверието към големите платформи за сметка на по-малките приложения.
Хората нямат доверие на Facebook за криптовалутата
Facebook води до разделение, сочи проучване на компанията
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!