32 303 са свободните места в гимназиите с прием след седми клас тази година, съобщи на пресконференция зам.-образователният министър Милка Коджабашева.
Те са разпределени в 666 профилирани и 527 професионални паралелки.
Тази година форматът за прием след седми клас е по-различен.
В него се съчетават два модула - националното външното оценяване и изпит по математика или български език и литература (БЕЛ).
Общият брой точки от двата модула, с който кандидатът участва в класирането, е 100.
Максимумът, който може да се получи от външното оценяване, е 65 точки. То има и по-голяма тежест в крайната оценка, защото, както обясни Коджабашева, се използва като "мерило за знания, умения и отношения".
Външното оценяване се състои от тест с 25 въпроса, за чието попълване седмокласниците ще разполагат с един час.
От изпита може да се получат максимум 35 точки. Той се полага по желание. На него децата ще пишат преразказ върху неизучаван в училище текст или ще решават пет задачи - в рамките на 90 минути.
Изпитът по БЕЛ ще е на 27 май, а по математика - на 31 май. В предишни години обикновено се провеждаха след края на учебната година, през юни.
Изпитите ще се състоят в училищата, в които децата учат към момента. Квестори не могат да бъдат учители, преподаващи по съответния предмет, както и педагози, които са родители на седмокласници.
Коджабашева обясни, че в малките населени места ще се командироват учители от най-близките училища, за да няма конфликт на интереси.
До 10 май всички преподаватели по български език и литература трябва да подадат информация в Министерството на образованието докъде са стигнали с учебния материал за седми клас, за да не попаднат в изпитите текстове, които са непознати на учениците.
От 10 май започва външното оценяване по различни предмети за децата от четвърти, пети, шести и седми клас. Резултатите ще могат да се използват като текуща оценка, но тя няма да влияе върху срочните и годишните им оценки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!