Д обавената реалност (AR) е технология, която има доста по-голям потенциал отколкото в момента предполагаме. И макар AR да изглежда все още далечна за масовия потребител, тя постепенно вече навлиза в производството, включително и на изтребители. Шведската компания Saab AB например в момента разработва подобна технология, която да подобри производствения процес на изтребителя "Грипен", като я представи по време на фестивала Webit 2018 в София.
Следващите иновации ще са при колите, не смартфоните
Facebook прекрати проекта си за разработка на дронове
Технологията използва очилата за добавена реалност HoloLens на Microsoft. Към нея инженерите на Saab разработват система, която създава 3D модел на изтребителя и помага на работниците по време на производството и сглобяването на самолета. Триизмерният модел може да показва всички компоненти от самолета в детайли, включително къде и как се поставят, какви елементи има зад тях и др.
Emirates може да вози пътници в самолети без прозорци
Космическият самолет на Virgin постави нов рекорд
Целта на разработката е да улесни максимално механиците, като им спестява време в разлистване на дългите инструкции и чертежи. Вместо това всичко е налично директно пред очите им и им позволява да работят по-лесно и удобно, коментира пред Vesti.bg Микаел Молин, дизайн-инженер в Saab.
Системата се разработва от около година, като е естествено продължение на други проекти за подобряване и оптимизиране на производствения процес на изтребителите, които се развиват вече пет години. Технологията може да се използва за практически целия процес по сглобяването на самолета. 3D моделът е интерактивен, като може да се завърта на всички страни, да се "разглобява" виртуално и да показва всички детайли по самолета.
Самите инструкции и чертежи също са достъпни чрез добавената реалност, като имат различни режими на работа. Един от тях например е фиксирането им на точно определена позиция, която се запазва дори когато работникът се мести около реалните компоненти. Има и функция инструкциите да "следват" механика, като той избира най-удобния за него режим.
Ето го наследника на "Конкорд"
Квантов радар ще лови "стелт" самолети
"И в момента имаме 3D модели, но те са на компютърния монитор. Трябва да се отделяме от самолета, да ходим до монитора, да кликваме следващата страница и да се връщаме обратно. С помощта на добавената реалност всичко това е пред очите ни, спестяваме време и ръцете ни са свободни", допълва Молин.
"В момента не използваме HoloLens в самото производство, тъй като технологията все още се разработва. Изпробваме я с тестовия самолет, като работата по сглобяване е значително ускорена. Спестяваме и много време за обучение на операторите, които ще работят по самолета. Те могат да започнат да работят със системата веднага. Всичко става много по-бързо", казва пред Vesti.bg Кристиан Брат, разработчик в Saab. Вече се работи и по втори самолет с помощта на тази технология, допълва още Молин.
Друга полза от добавената реалност е спестяването на разходите. Не е нужно да се правят множество сложни чертежи, да се мисли в какъв ъгъл да е всеки чертеж, как да са направени инструкциите и др. 3D моделът дава пълна свобода на механиците да разглеждат всички детайли така, както им е удобно. Това значително увеличава и цялостното качество на работата и спестява много време, казва Брат. "В училище днес не се учи как да разчиташ чертеж, който е 10 страници. Тази технология ни помага много и особено на новите служители", допълва той.
Системата е подходяща за най-различни други видове производство, особено на по-сложни продукти, казват двамата. Тя е подходяща и за обучение на служители, които могат да се поставят във своеобразен виртуален модел с реални размери, като така да виждат какво точно трябва да се направи преди да започнат работа с реалния продукт. "Това е бъдещето. Винаги търсим начини да се развиваме и ако сме постигнали всичко това за пет години, представете си какво е възможно след още пет години", коментира Брат.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!