У величаващият се брой хора, които работят от разстояние, създава предпоставки за преработване и преумора. Затова трябва да се въведе "право да бъдеш офлайн", призовава малтийският евродепутат Алекс Агиус Салиба, съобщава CNBC.
Инициативата е още от януари т.г., когато мнозинството евродепутати приеха инициативата и призива към Европейската Комисия (ЕК) да разработи директива по темата. Инициатор на идеята е имено Агиус Салиба.
Той казва, че се е стигнало до този "политичекски натиск, защото възможното преработване и да сливане границите между работно време и лично време стана още по-явно по време на пандемията, заради увеличения брой хора, работещи от разстояние и нещо трябва да бъде направено".
'"Правото да си офлайн" ще означава, че работодателите не могат да очакват от служителите си да извършват телефонни разговори по работа, да пишат работни имейли или дори да комуникират с шефовете си извън работното време. Подобни правила вече има в някои европейски държави. По-рано тази година Ирландия въведе правилник, който да позволява на работниците да не извършват работа от дистанция извън определените за това часове.
Регулатори в ЕС искат забрана на лицевото разпознаване
Профсъюзите във Франция и Германия също са спечелили права за служителите да бъдат офлайн. Такива призиви има и във Великобритания.
Според основателя на агенцията за търсене на кадри Futureheads Калер Пилгрим подобни правила няма да решат проблема. Трябва да се изгради по-добра работна култура, в която хората да научат и спазват баланс между работа и личен живот. Изпращането на имейли в работно време е само една от стъпките в тази посока.
Важно е правилата да бъдат добре премислени и да имат предвид, че някои хора харесват тази гъвкавост и за тях твърдо работно време може да е по-голям проблем, отколкото работен имейл, казва Ема Ръсел, преподавател в Университета на Съсекс. Някои служители структурират работния си ден по по-различен начин, за да бъдат максимално продуктивни и да балансират личния си живот според нуждите си. Затова правилата не трябва да са универсални и задължаващи за всички, а по-скоро насочващи.
Нова технология прави възможна електронната кожа
Агиус Салиба казва, че предложението на ЕС ще взима предвид тези фактори. Рамката, която ще бъде предложена, ще въведе минимални изисквания, но ще е и гъвкава и съобразена с различните индустрии. Така всички служители ще имат достъп до тези права и ще могат да се възползват от тях, допълва Агиус Салиба.
Виртуалната реалност може да е бъдещето на фитнеса
Тази технология променя света бързо, къде е България
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!