В идеоигрите са предпочитано забавление за милиони хора по целия свят. За съжаление, за някои от тях игрите се превръщат в сериозен проблем. Досега на него не се обръщаше чак толкова голямо внимание, но това вече се променя. Световната здравна организация (СЗО) иска да признае официално пристрастяването към видеоигрите за медицински проблем.
Видеоигра за стрелба в училище предизвика скандал
Автономните коли трупат опит чрез компютърни игри
То е поставено редом до манията по хазарта и други подобни активности, които водят до обсебване по тях в нов документ - ICD-11. Гейминг пристрастяването е определено като наличие на постоянно желание за игра, което не може да се контролира и започва да пречи на нормалния живот на човек. В по-тежките случаи има реални негативни последици върху живота на човека, а той не може да спре да играе.
Видеоигри по време на работа помагат за продуктивността
Игрите за трениране на мозъка се оказват безполезни
Според описанието на СЗО в типичния случаи пристрастяването по игрите се заражда и проявява в рамките на около една година. Лекарите уточняват, че това не изключва и случаи, в които манията се проявява по-бързо и тя важи както за офлайн, така и за онлайн игри.
СЗО описва и още едно гейминг заболяване - рисков гейминг. Това е по-различно от класическото пристрастяване. При него се увеличава риска от физически или психически увреждания за играча и хората около него. Може да включва различни проблеми от забравяне да се храни или пренебрегване на съня до други рискови действия заради прекалено голямата близост с виртуалния свят.
Мобилна игра се превърна в пристрастяваща мания в Китай
Компютърни игри ще учат хората как да взимат решения
Това е последната чернова на новия документ, който следващата година трябва да бъде приет окончателно. Дори и след това документът ще влезе в сила едва през 2022 г. преди лекарите да могат да започнат да го използват като официална референция.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!