З а повечето хора видеоигрите са средство за забавление. За една малка част са и бизнес, като купуват виртуални предмети и "умения", които после препродават. А вече има и престъпници, които използват игрите за "пране" на пари, съобщава в. Independent.
Как безплатна игра донесе $3 млрд. на създателите си
Новата професия - треньор на геймъри
Престътпниците разчитат на една от най-популярните в момента игри - Fortnite. Тя разполага със своя виртуална валута, наречена V-Bucks. Чрез нея играчите могат да си купуват виртуални облекла, оръжия, танци и др.
Пристрастяването към игрите става официално заболяване
Мобилна игра се превърна в пристрастяваща мания в Китай
Разбира се, това не е важно за престъпниците. За тях са важни само V-Bucks, като ги купуват с крадени креднитни карти от официалния магазин на Fortnite. След това препродават купените виртуални пари на по-ниска цена, като така "изпират" парите.
Компанията за киберсигурност Sixgill е открила и онлайн магазини в "тъмния интернет", в които се продават V-Bucks. Такива предложения могат да се намерят и в социалните мрежи.
Според Бенджамин Премингър, един от старши анализаторите на Sixgill, системите за сигурност на онлайн магазина на играта са доста слаби и няма кой знае какви защити и проверки за автентичността на използваните данни. Fortnite има над 200 млн. играчи, като през 2018 г. е генерирала около 3 млрд. долара печалба за Epic Games, която е създател на играта.
Не е ясно колко пари общо са изпрали хакерите по този начин. Sixgill е успяла да проследи продажби на V-Bucks в eBay за 60-дневен период, които са генерирали над 250 000 долара. Някои от обявите са с аргументи като форма на дарения или просто, че притежателят на V-Bucks е богат и иска да помогне на играчите с по-малко възможности.
Мамиш във видеоигра - получаваш полицейски щурм
Ръстът на популярността на Fortnite води и до ръст на измамите. Компанията Zerofox казва, че между септември и октомври миналата година е засякла над различни 53 000 измами, свързани с Fortnitе w internet. 86% от тях са в социалните мрежи. Това също е начин за хакерите да се сдобиват с V-Bucks и след това да ги препродават. Накратко, играчите на Fortnite трябва да са доста внимателни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!