OpenAI представи два нови AI модела - o3 и о4-mini. Първият е най-умният алгоритъм на компанията досега, като обединява всички предишни вариации на o3 и ги надгражда, за да постигне възможно най-високо ниво на интелигентност и способности, съобщава Ars technica.
Новият о3 беше обявен през декември миналата година, но чак сега излиза в пълната си версия. Засега той ще е достъпен само за абонатите на платените абонаменти на OpenAI.
За безплатните потребители ще се предлага o4-mini, който ще е достъпен през бутона Think, който трябва да натиснат преди да въведат въпроса си. Изпълнителният директор на OpenAI Сам Алтман заяви в социалните мрежи, че се подготвя и още по-умна версия - o3-pro, която отново ще е само за най-скъпия абонамент Pro и тя ще е налична след няколко седмици.
OpenAI подготвя собствена социална мрежа
OpenAI казва, че и двата нови модела са най-умните досега, като са и много по-добре оптимизирани с използването на ресурси. Имат и различни основни цели. o3 е за задълбочени и сложни анализи, докато o4-mini е оптимизиран за бързина и намаляване на разходите.
И двата модела имат способността да разсъждават и да показват "мисловния" си процес стъпка по стъпка. Те могат в реално време да определят кога и как да използват помощни материали и инструменти, за да решат поставените проблеми. Например за въпрос да прогнозира бъдещата консумация на електричество в Калифорния, моделите самостоятелно ще потърсят релевантна информация в интернет, ще напишат програмен код за прогнозирането, ще генерират графики, които да визуализират резултатите и ще напишат текст, който да обяснява прогнозите.
Facebook може да се раздели с Instagram и WhatsApp
Моделите могат да използват и разчитат визуални данни, чертежи, диаграми, ръчни рисунки и др. Справят се дори и с нискокачествени изображения. Те ще имат собствени особености и характер. Според имунолога д-р. Деря Унутмаз, o3 е "почти гений", като генерира много интересни и добре аргументирани хипотези и отговорите на сложни клинични и медицински въпроси изглеждат като написани от водещи специалисти.
ChatGPT превръща хората в кукли: Тъмната страна на забавлението
OpenAI пусна най-усъвършенствания си генератор на изображения и превзе социалните мрежи
Но и гениите допускат грешки. Самата OpenAI не крие този факт, но казва, че o3 намалява грешките средно с 20% спрямо o1 дори и за сложните въпроси и задачи. Тепърва обаче предстоят независимите тестове, които да проверят тези твърдения.
Европа иска да се превърне в "AI континент"
Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase