П рез изминалата 2023 г. ИТ индустрията беше "пленена" от изкуствения интелект (AI). Тази технология привлече и задържа голямата част от вниманието на брашна и започна да навлиза във все повече сфери.
Освен AI имаше и други технологии, които записаха важен напредък, обобщава онлайн изданието ZDNet. Разбира се, AI доминираше в повечето ниши. Генеративният AI (Gen AI) чрез приложенията като ChatGPT, Microsoft Copilot и другите, започна да става част от ежедневието.
Друга важна ниша, която се оформи е генеративен AI за бизнес цели. Компаниите започнаха да предлагат специфични функции и възможности на техните Gen AI платформи за работа. Например Copilot може да прави транскрипция и резюмета на разговори в Microsoft Teams. Други приложения на Canva, Adobe и т.н. пък подобряват работата при обработка на изображения, помагат на дизайнерите да създават нови картини и т.н.
Microsoft пък има още по-амбициозна идея - Copilot да е достъпен за всеки потребител на Windows. За целта компанията внедри асистента си в Windows 11 и се очаква да го добави и за Windows 10. Функцията има за цел не само да върши всичко, което може Gen AI, но и да помага на потребителя да използва и управлява устройството си. Това са първи стъпки към нови начини за взаимодействие с компютрите и технологиите като цяло.
AI вече измества и инфлуенсърите
Microsoft подготвя първите компютри с AI
AI неизбежно ще се внедри във всички аспекти на ежедневието. За целта голяма тенденция ще бъде обработката на AI алгоритми в рамките на устройството, т.е. да не се предават данни по интернет. Затова компаниите се фокусират върху оптимизиране на алгоритмите, но и върху създаването на допълнителен хардуер, който да се справя със задачите. Тенденцията започна през 2023 г. и ще се развихри особено много през 2024 г.
Друга новост, която остана на заден план, но е доста важна, е при телевизорите. А именно модата за почти напълно безжични телевизори. Те се нуждаят само от един кабел за електричеството, а всичко останало се свързва с кутия, която се поставя в или на шкаф. Така свързването на телевизора е доста по-лесно и удобно, особено, когато трябва да се окачи на стена. Освен това се работи и по проекти, в които дори и електричеството достига до телевизора безжично, стига разстоянието да е достатъчно късо, разбира се.
New York Times заведе дело срещу Microsoft и OpenAI
ChatGPT разви "мързел", OpenAI не знае защо
Смесената реалност също имаше много важна година. Apple обяви, че ще пусне своя шлем Vision Pro, който представи като новата ера на компютрите. Той ще комбинира в себе си познатите възможности на компютър, но в изцяло виртуална среда, която ще се създава пред очите на потребителя. Vision Pro има голям потенциал също да промени много от представите ни за работа с цифрови устройства. Но дали ще оправдае очакванията, ще разберем през 2024 г., когато устройството трябва да излезе официално на пазара.
AI започва да замества служители в Google
И Amazon пуска свой чатбот, този път за фирми
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!