П ентагонът използва изкуствен интелект и анализи на бази данни, за да предвижда събития, които може да се случат през следващите дни. Това не е филм, а съвсем реална технология, която се използва от американските военни, съобщава CNET.
"Това, което постигаме, е вместо да реагираме на събитията, да сме проактивни. И не говоря за минути или часове, а за дни", казва ген. Глен Д. Ван Херк, командир на Северноамериканското военновъздушно-космическо командване (NORAD) пред журналисти.
Проектът се казва GIDE (Експеримент за доминация на глобалната информация), в който участват представители на всички 11 звена на Пентагона. Разбира се, военните не дават конкретни детайли и подробности за проекта, но описват основните му характеристики.
Изкуствен интелект предвижда прогреса на "Паркинсон"
Сатава дума за комбинация от различни форми на изкуствен интелект и машинно обучение, които събират и анализират масиви от информация. Ван Херк казва, че за целта се използват сензори и устройства по целия свят, които не са само на военни, но и комерсиални. Умните алгоритми след това анализират данните и могат да определят например средния брой автомобили на даден паркинг, който паркинг пък да е на "конкурент или заплаха", казва още Ван Херк.
Ако алгоритмите засекат промяна на този паркинг, например рязко увеличване или намаляване на средния брой автомобили, те може да изпратят сигнал до човешкия екип, който да провери сателитни изображения и други източници за повече информация. Данните от много места се обобщават на един екран с цел да се улесни и ускори взимането на решения.
Учени създадоха първия гъвкав процесор
Военните казват, че не се използват специфични или нови технологии, а е по-скоро нов подход към оползотворяването на наличното. Ван Херк казва, че "информацията съществува, а ние я правим достъпна през облак, в който изкуствения интелект я анализира. Това става много бързо и резултатите се дават на взимащите решенията, което аз наричам превъзходство на решенията".
"Днес сме в среда, в която се реагира на събития, защото закъсняваме с данните. Много често се налага да реагираме на действията на конкуренти. А с тази технология, можем да предприемем предварителни стъпки, които да ги затруднят, защото имаме представа по-рано какво се случва", допълва Ван Херк.
Google затяга сигурността за приложенията за Android
Според него хората не трябва да се притесняват, че заради технологията ще се стигне до опасен изкуствен интелект като SkyNet от филмите "Терминатор". "Машините ни дават варианти, но те не взимат решенията. Хората взимат всички решения", казва той.
Експерти откриха нов тип кибератака
Байдън отстъпи и обяви, че Facebook не убива хора
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!