К ражбата на профили за видеоигри на пръв поглед изглежда като нещо незначимо. Оказва се обаче, че това е пазар за 1 млрд. долара годишно, съобщава доклад на компанията за киберсигурност Night Lion Security, цитиран от Bloomberg.
Пандемията срина продажбите на смартфони с 20%
Особено популярни са кражбите на профили в играта Fortnite. Причината? Някои от играчите са купили или спечелили ценни и редки "скинове" - виртуални облекла, аксесоари и персонажи, които променят външния вид на героя. Тези "скинове" не влияят на самата игра, но въпреки това се радват на особено голяма популярност и могат да се препродават на вторичен пазар за хиляди долари.
Пандемията ускори онлайн пазаруването с пет години
Затова хакерите са направили софтуерни инструменти, чрез които сканират по 500 профила в секунда, за да проверят дали различни крадени бази данни съдържат пароли, които съвпадат и с някой профил във Fortnite. Средната цена на краден профил е между 200 и 250 долара, коментират от компанията.
Според Night Lion интересът е толкова голям, че хакерите дори не могат да смогнат. Има най-различни купувачи. Някои искат да препродадат наличните в крадения профил "скинове" за печалба. Други пък искат да се сдобият с развит профил с висок ранг без да влагат стотици часове игра. Това е по-странното желание, при положение, че при подаване на сигнал за кражбата, профилът ще бъде блокиран.
Създателят на Fortnite съди Apple и Google за монопол
Играта Fortnite е на прицел, защото е най-популярна. Тя има над 350 млн. регистрирани играчи. Нейният създател Epic Games коментира, че е наясно с проблема. Компанията е внедрила технология с няколко нива, която идентифицира потенциалните заплахи, за да може проактивно да им противодейства.
Тя обаче не е единствената, която привлича вниманието на хакерите. Те атакуват и други популярни игри като Roblox, RuneScape и дори Minecraft. Покрай ограниченията заради пандемията, игрите се радват на много голям ръст на интереса, което съответно ги прави и привлекателни за хакерите.
Крадените профили се продават на виртуален черен пазар, който се разпространява чрез различни приложения, включително Discord и Telegram. След това те се препродават чрез уебсайтове. От Night Lion казват, че са открили продавач, който прибира средно по 20 000 долара на ден от продажба на крадени профили. Компанията е предала откритията си и на ФБР, които да разследват кражбите.
Недоволството срещу Apple расте, включи се и Facebook
Киносалоните се местят в играта Fortnite
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!