"Безскрупулен в правенето на пари", "служителите са в параноя", "служителите се чувстват под обсада". Това са новите заглавия и определения в медиите по адрес на Марк Зукърбърг и екипа на Facebook. Годината, която беше вече предостатъчно изпъстрена със скандали около социалната мрежа, все още не е приключила. Същото важи и за нестихващите скандали около компанията.
Пореден огромен скандал с Facebook, компанията отрича
Зукърбърг: Не планирам да се оттеглям, аз съм отговорен
В сряда в интернет се появиха имейли, за които се твърдеше, че са от личната кореспонденция на Марк Зукърбърг и показват как той е правил тайни сделки с други компании за обмен и продаване на данните на потребителите. Имейлите показват и че Зукърбърг е давал специални привилегии за достъп до данни на някои компании и е отказвал на други и още, че компанията нарочно е направила възможно най-трудно за потребителите да следят промените в политиката ѝ за лични данни, особено през Android.
Facebook може да позволи на хората да цензурират
Зукърбърг: Видимо е, че не направихме достатъчно
Имейлите са били взети от компанията Six4Three, която съди Facebook и ги е предала на британски депутати в местната парламентарна комисия за Дигитални технологии, култура, медии и спорт. Общо около 250 страници са публикувани въпреки искането на Facebook това да не се прави, защото сред информацията има и класифицирана като "строго конфиденциална". Ръководителят на комисията Деймиън Колинс обяви пред БиБиСи, че след като Зукърбърг не е дал директни отговори на нейните въпроси, поне неговите имейли показват как компанията третира данните на потребителите си и как пази доминиращата си позиция.
В последствие Facebook отхвърли всички обвинения. Компанията подкрепи Зукърбърг и обяви, че имейлите са подбрани така, че да създадат погрешна представа какво всъщност се е случвало.
Самият Зукърбърг също публикува дълъг отговор в своя профил. В него той казва, че тези имейли са били само част от цялостните дискусии по въпросите, че са блокирани "съмнителни приложения" и е нормално компанията да не дава достъп на всички до данните си. Зукърбърг е категоричен, че нито той, нито Facebook някога е продавала данните на потребителите. Единственото, за което компаниите плащат, е за реклами, казва още Зукърбърг.
Зукърбърг: Ще се справим сами и не сме единствените
Facebook изтрил съобщения на Зукърбърг в чужди профили
С това обаче скандалът не приключи. Според информация на BuzzFeed News това е било поредната капка, която съвсем е притеснила служителите на компанията. Източник на сайта твърди, че служителите са "в параноя" заради скандалите и вече прибягват до най-различни методи как да комуникират помежду си, за да не бъдат проследени.
Сред методите е и купуването на телефони за еднократна употреба, чрез които да обсъждат лошите неща в компанията и след това да се отърват от устройствата. Обстановката вътре в компанията е много изострена и напрегната, казват служители на Facebook, които остават анонимни. Те твърдят, че заради скандалите всички са на тръни и се е породило разделение между служителите - едни, които подкрепят ръководството и други, които очакват още по-големи проблеми. Пред BuzzFeed говорител на Facebook коментира единствено, че времената са трудни, но и че екипът е единен и решен да върви напред и да се справи с проблемите.
Ситуацията няма да бъде подобрена и от продължаващата критика по адрес на компанията. BusinessInsider например коментира, че имейлите показват агресивното поведение на компанията, която е била готова да смаже конкуренцията, да изкупува компании, които може да я задминат, да взима решения, които ще предизвикат недоволство сред потребителите и правенето на пари е основната ѝ цел.
Facebook не иска да говори за данните, които има
Зукърбърг се извини пред Сената на САЩ
В интерес на истината надали има компания, която не прави всичко това или не би правила това, ако има нужните ресурси за целта. И също като всяка компания, смисълът ѝ в един момент се превръща не решаването на проблем с продукт или услуга, а печеленто на пари. В един от имейлите си Зукърбърг дава може би най-точното описание на ситуацията: "Това, което е добре за света, може не винаги да е добре за Facebook".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!