К омпанията за мозъчни импланти Neuralink на Илон Мъск отново привлече вниманието на регулаторите. Това става по-малко от месец след като тя получи разрешение от американската Администрация за храни и лекарства (FDA) да започне тестове с реални хора, съобщава Reuters.
Според източници на агенцията, инспектори на FDA са открили нови проблеми с контрола на качеството и воденето на записки по време на тестовете с животни. Проблемите са открити в проучвателния център на Neuralink в Калифорния.
Такава проверка е имала и в центъра на компанията в Тексас. Там не са открити проблеми. Проверките са направени през юни миналата година, като в центъра в Калифорния са открити проблеми, "които показват липса на внимание към детайла".
Сред проблемите са липса на записки дали и как са калибрирани различни инструменти за следене на здравни показатели и друга информация. Също така служители не са се подписвали под окончателните доклади и е липсвало описване на каквито и да е отклонения от одобрените протоколи и процедури.
Нюралинк разкрива своя успех: Пациент управлява мишка с мисъл
Компанията не е коментирала темата официално. FDA е отбелязала, че въпреки проблемите, Neuralink е дала достатъчно информация за издаване на разрешение за тестове и с хора. Агенцията допълва, че ще продължава да извършва чести проверки на дейността на компанията, включително и да следи състоянието на хората, които са се включили в програмата. Остава неясно защо се е получило такова забавяне между проверките и обявяването на резултатите.
От организацията PCRM, която следи за защитата на правата на животните, обаче критикуваха институцията, че не е извършвала достатъчно чести проверки по време на тестовете с животни. Според PCRM агенцията има юрисдикция за това и го е правила за други компании.
Neuralink е имплантирала първия мозъчен чип в човек
„Възстановява се добре“: Мъск разкри подробности за пациента с имплантиран мозъчен чип
"Това са нарушения на фундаментални изисквания, за които не искаш да се притесняваш дали ще се повторят, когато тестваш с хора", коментира Виктор Краутамър, бивш инспектор във FDA. От институцията не са коментирали критиките.
Мъск за имплантите: Ще намалят риска от AI
Мъск за AI: Не знаем дали можем да го контролираме
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!