Apple е сред компаниите, които ще бъдат най-тежко засегнати от митата, които американският президент Доналд Тръмп въведе за вноса на почти всякакви стоки от целия свят. Практически цялото производство на компанията е в Азия, основно в Китай, Виетнам и Индия.
Първите две страни получиха доста високи мита, като с Китай на практика започна търговска война, в която тарифите постоянно се вдигат. И макар Тръмп да обяви 90-дни отсрочка за по-високите мита за останалите държави, това се случи след тяхното влизане в сила и реално не са премахнати напълно, а са 10%.
В опит да се защити от хаоса и непредвидимостта, Apple е предприела рисков ход, който само голяма компания може да си позволи. А именно - увеличила е производството в Индия и драстично е ускорила вноса от там, съобщава Reuters.
Непредвидимостта от митата вече срива ИТ индустрията
Според източниците на агенцията, в дните преди влизането в сила на митата, Apple е поръчала няколко товарни самолета, които са пренесли около 600 тона бройки на iPhone. Това са около 1,5 млн. броя от смартфона, които са били внесени в САЩ, за да напълнят складовете на компанията с достатъчно наличности за месеци напред.
По този начин Apple ще може да продължи да продава устройството на настоящата цена без тя да бъде повлияна от митата и тяхната непредвидимост. По всичко личи, че Индия ще бъде основният производител на Apple за САЩ, тъй като митата за страната са 26%, ако изобщо влязат в сила. За Китай те вече са "поне" 145% и с никаква предвидимост какво ще се случи.
ЕК отвръща на удара, налага ответни мита на САЩ
Тръмп отправи ултиматум към Китай
Apple ще трябва да пренареди веригата си за доставки и произведените в Китай смартфони да продава в други глобални пазари, които не са наложили толкова високи мита на страната. Това обаче е лукс, който малко компании могат да си позволят и нямат заводи в множество страни именно, за да се защитят от подобни геополитически ситуации.
Повечето фирми се притесняват, че търговската война може да повлече високи мита и между други държави и че ще е продължителна. И двата фактора са рискови за компаниите, но малко могат да си позволят да влияят на институциите.
Според източниците на Reuters например, Apple е лобирала сред летищните власти на Индия да скъсят времето за обработка на митническите документи от 30 часа на 6 часа, за да може да има "зелен коридор" и да изнесе максимално продукция за кратко време. Поне шест товарни самолета са излетели от Индия за САЩ.
Митата на Тръмп ще доведат до поскъпване и на iPhone
Митата на Тръмп сринаха и американските ИТ гиганти
Звучи много, но всъщност според Counterpoint Research само една пета от iPhone-ите, които Apple продава в САЩ, са от Индия, а всички останали са от Китай. Rosenblatt Securities изчисляват, че при оригиналното мито от 54% цената на топ версията на iPhone 16 Pro Max щеше да поскъпне с поне 700 долара - от 1599 долара на 2300 долара. А при настоящите 145% устройството практически е извън бюджета на повечето потребители и най-големият пострадал от това ще е Apple, за която САЩ е най-важният пазар.
Дори и в тази ситуация обаче вносен iPhone ще е по-евтин от произведен в САЩ, смятат от Wedbush Securities. Те изчисляват, че един произведен в САЩ iPhone ще струва 3500 долара и то за по-базовия модел, чиято стартова цена е 1000 долара. Това може да се случи най-рано след три години, а преместването на едва 10% от производството ще струва 30 млрд. долара и компанията пак ще трябва да плаща мита за вноса на суровините.
Заради Тръмп ИТ браншът преосмисля кой ще наеме
Ева Майдел: ЕС е готов да отговори на САЩ с мита за 26 милиарда евро
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase