П рез 1950 г. по време на обяд на група учени физикът Енрико Ферми озадачава колегите си на масата. Той обобщава две неща: първо галактиката е много стара и много голяма със стотици милиарди звезди и вероятно още повече обитаеми планети и второ – това означава, че трябва да е имало повече от достатъчно време да се развият напреднали цивилизации, които да са навсякъде във вселената.
Но къде по дяволите са те?
Този прост, но мощен аргумент става известен като Парадокса на Ферми и все още занимава много умове и днес. Извънземните би трябвало да са нещо обичайно, но все пак и до днес няма убедителни доказателства за съществуването им.
Руски космонавти разказват стряскащи истории за космоса
Ето няколко възможни причини, защо все още не сме ги открили:
Няма никакви извънземни. Колкото и невероятно да звучи в галактика със стотици милиарди звезди и вероятно 40 млрд. планети с размери на Земята в обитаемата зона, ние може да сме сами.
Няма интелигентни форми на живот, освен нас. (Това предполага, че хората се считат за интелигентни.) Извънземен живот може да съществува, но във формата на незначителни микроби или други „тихи“ космически животни.
Интелигентните извънземни видове нямат напреднала технология. В момента астрономите използват радиотелескопи, за да слушат внимателно нощното небе, така че, ако извънземните не излъчват никакви сигнали, никога няма да разберем, че съществуват.
Интелигентният живот се саноунищожава. Независимо дали чрез оръжия за масово унищожение, планетарно замърсяване или произведена болест, може би е в природата на интелигентните форми на живот да се самоубиват, съществувайки само за кратко време, преди да се измъкнат от съществуването си.
Пентагонът: Имаме секретно видео на среща с НЛО
Вселената е смъртоносно място. В космическите времеви диапазони, животът може да е мимолетен. Нужен е само един астероид, свръхнова, гама лъчи и т.н. за да бъде превърната една планета от пълна с живот в необитаема.
Космосът е голям. Само „Млечния път“ се разпростира на 100 000 светлинни години, така че е възможно фокусираните сигнали от извънземни форми на живот, които са ограничени до скоростта на светлината, просто още да не са достигнали до нас.
Не търсим достатъчно дълго. 80 години – толкова време е минало откакто радиотелескопите ни позволяват да откриваме извънземни сигнали. Ние търсим активно вече 60 години – това изобщо не е много време.
Не търсим на правилното място. Както вече споменахме вселената е огромно пространство, така че има много региони, в които да слушаме за сигнали. Ако не слушаме в посоката, от която се излъчва сигнал, никога няма да го чуем.
Проговори пилотът, заснел кадри с НЛО
Извънземната технология може да е прекалено напреднала.Радиотехнологиите може да са често срещани тук на Земята, но в далечните светове извънземните общества може да са преминали към по-модерни комуникационни технологии, като неутрино сигнали. Тях все още не можем да ги дешифрираме.
Никой не предава. Може би всеки слуша. Като цяло това се случва тук на Земята. С изключение на няколко кратки усилия за излъчване на сигнали към звездите, ние не сме направили присъствието си известно във Вселената. В действителност, ако извънземните имат радиотелескопи, подобни на тези, които имаме на Земята, нашите телевизионни и радиопредавания ще бъдат открити само на разстояние до 0,3 светлинни години. Т.е. няма да достигнем до всяка част дори само на нашата Слънчева система.
Умишлено не се осъществява контакт със Земята. На Земята имаме политики за връзка с коренното население, възможно е същото да се случва и с нас. Напредналите извънземни общества могат да прилагат правила, които ограничават контакта само до видове, които достигат висока степен на технологична или културна еволюция.
BBC: НЛО над Ирландия, разследват случая
Извънземните са вече тук, ние просто не го осъзнаваме. Много хора обичат това малко вероятно обяснение. Шансовете са малки, но не е невъзможно правителствени агенции да крият присъствието на извънземни. Въпреки, че е по-вероятно извънземните да са вече сред нас, наблюдавайки човечеството под прикритието на ... лабораторни мишки.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!