К осмическите агенции на осем държави подписаха общо споразумение за сътрудничество. "Споразумението Артемис" цели да постави основите на дългосрочните и задълбочени космически мисии за мирни цели.
Учени наблюдаваха как черна дупка поглъща звезда
В него участват космическите агенции на САЩ, Великобритания, Канада, Австралия, Италия, Люксембург, Обединените арабски емирства и Япония. "Споразумението Артемис" създава и първоначалната правна рамка, към която държавите ще се придържат при експедиции и изучаване на Луната, Марс, комети и астероиди.
Черните дупки донесоха нобелова награда за физика
Също така се създават единни стандарти за публикуването на данните от проучванията, прозрачност и оказване на помощ. Споразумението очертава и правила за запазване на "космическото наследство", т.е. да не се провеждат дейности, които може да доведат до трайно увреждане на други космически дестинации.
Споразумението е отворено и за други участници. НАСА коментира, че към него ще се присъединят и още държави.
Използването на името Артемис не е случайно. Така се казва мисията на НАСА за изпращане на хора до Луната през 2024 г. Именно с нея ще започне и реалното прилагане на споразумението. Мисията е с най-широкото международно участие в историята, като отваря вратата и за създаването на правила в космоса - задача, за която учените призовават от години.
Астронавт от МКС: Земята не е плоска
Нов анализ променя изцяло представите за раждането на Земята
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!