И зкуственият интелект тепърва ще се развива и навлиза в ежедневието, но учените вече обмислят какъв да е неговият наследник. Една от идеите е органоиден интелект (OI), който ще използва биокомпютри, съобщава CNET.
Настоящият изкуствен интелект използва стандартни технологии и алгоритми, които просто могат да извършват много изчисления бързо. Това има известни ограничения на максималните възможности на технологията.
OI от своя страна ще използва... реални клетки на човешки мозък. Те ще са подредени в триизмерни структури истинска тъкан.
Мъск иска да направи конкурент на ChatGPT
Учените от университета "Джон Хопкинс" от няколко години работят по проекта. Те казват, че са достигнали етап, в който "реалните биокомпютри" стават постижима идея.
"Надеждата е да успеем да пресъздадем някои от невероятните възможности на човешкия мозък през OI. Например възможността да се взимат бързи решения на базата на непълна и противоречива информация, т.е. интуитивно мислене", казва Томас Хартънг, един от ръководителите на проекта.
Учените работят заедно с компанията Cortical Labs, която миналата година представи работещ прототип на няколко истински мозъчни клетки, които сами са се научили да играят класическата (и първа) видеоигра Pong. OI ще може да предложи всички възможности на досегашните суперкомпютри, но и нови "качества".
Meta: ChatGPT не е нищо иновативно или интересно
Новата мания Chat GPT: Ще ни измести ли
Според Хартънг въпросните биокомпютри ще са много по-мощни и значително по-ефективни с консумацията на енергия. Той дава за пример най-мощния суперкомпюър в света - Frontier. Машината струва 600 млн. долара и е с площ над 630 кв.м. Тя е първата, чиято изчислителна мощност надминава тази на човешкия мозък, но използва 1 млн. пъти повече енергия от него.
Хартънг допълва, че традиционните компютри може и да са по-бързи в математическите сметки, но биокомпютрите ще са значително по-добри във взимането на сложни решения. И макар технологията вече да е смята за постижима, ще са нужни десетилетия преди тя да "бъде сравнима с който и да е компютър", казва Хартънг. Според него е нужно още от сега да се започнат инициативи за финансиране на такива проекти, за да могат да се реализират в обозримо бъдеще.
Недоволство в Google заради гафа с Bard
И умният Bing допуска фактологични грешки
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!