OpenAI вече официално е директен конкурент на най-важния бизнес на Google - интернет търсачките. Компанията представи своята търсачка, която вече е част от услугата ѝ ChatGPT.
Първоначално търсачката ще е достъпна само за платените абонати - още от днес. В близките няколко седмици обаче тя ще стане налична и за всички останали потребители, включително ползвателите на безплатната версия на бота.
Тя може да търси информация в реално време, като ще я използва за генерирането на отговори на въпроси и съдържание. Няма да е необходимо потребителят да прави нищо по-различно. Той ще може да задава въпрос както обикновено, а ChatGPT ще подбира информацията, като ще показва и допълнителна лента с източниците.
Ботът ще съобразява, че въпрос тип "как се движат акциите на Apple" изисква възможно най-актуалната информация. Също така ще разбира, че заявка тип "препоръчай ми добри италиански ресторанти в Сан Франциско" също трябва да бъде съобразена с актуалните данни, а не с ресторанти, които вече не работят.
AI вече пише четвърт от кода на Google
Потребителят ще може да задава и допълнителни въпроси, които да прецизират търсенето. Например ботът да предложи ресторантите, които са в определен район на града или пък са с по-традиционна или семейна атмосфера.
OpenAI казва, че функциите за търсене комбинират няколко технологии. Сред тях са както собствени разработки на компанията, така и партньорства - включително и с търсачката BIng на Microsoft.
Microsoft обвини Google в очерняща кампания в ЕС
OpenAI отбелязва, че са момента не планира да добавя реклами в ChatGPT, включително търсачката. Намекът е към Google, чиято търсачка има и реклами. OpenAI ще разчита на финансиране от платените абонати. В замяна те ще имат пълен достъп до най-актуалните функции и модели, докато безплатните потребители ще са ограничени в броя заявки, които могат да изпращат до тях за даден период от време и ще използват предимно предходните модели.
Също така компанията запазва и партньорствата с медии и организации, за да може да използва съдържанието им. Издателите ще имат възможност да подават заявка и за изваждане на съдържанието им от търсачката, като тя ще се съобразява и с платените секции на страниците и няма да ги индексира.
Google ще може да сърфира в интернет вместо нас
OpenAI пуска ChatGPT за Windows
OpenAI допълва, че очаква търсачката да подобри общата прецизност на ChatGPT и с времето да намали халюцинациите, т.е. генерирането на погрешни факти и твърдения. Използването на най-актуалната информация ще помогне за по-точното определяне на правилния отговор.
Умните очила на Meta са проблем за всички
Microsoft Copilot вече може да чете, говори и мисли
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!