OpenAI обяви, че има интерес да придобие интернет браузъра Google Chrome, ако получи възможност за това, съобщава TechCrunch. Има вероятност за подобен развой на нещата, ако съдът отсъди подобно наказание за интернет гиганта.
Тази седмица е разглеждането на аргументите и потенциалните наказания за Google, която миналата година загуби знаково дело срещу американските институции. Google е обвинена в умишлено изграждане и поддържане на монопол в търсачката и популяризирането на своите услуги, както чрез браузъра Chrome, така и чрез ексклузивни споразумения с производителите на смартфони за предварителната инсталация на приложенията на компанията в устройствата.
Макар обжалването да не е приключило, разглеждането на наказанията започна. Институциите предлагат пакет от мерки, включително потенциалното задължаване на Google да продаде Chrome като отделен бизнес. Google е против, като казва, че Chrome сам по себе си не е печеливш бизнес и има смисъл от браузъра, когато е част от общия пакет услуги.
Google смята, че лидерството на САЩ е застрашено
Оказва се обаче, че интерес има. Ник Търли, директор в OpenAI, е бил повикан от Департамента по правосъдие, да бъде изслушан от съда именно по темата има ли кой да купи Chrome, ако бъде отделен. Търли е заявил, че OpenAI би купила Chrome, ако има такава възможност.
"Това ще ни позволи да предложи невероятно изживяване... Ще можем да покажем на потребителите, какво представлява един AI браузър", казва Търли. И допълва, че очаква да има много други заинтересовани компании.
Съдия отсъди, че Google има монопол на още два пазара
OpenAI подготвя собствена социална мрежа
Търли разказва, че OpenAI би интегрирала ChatGPT на по-дълбоко ниво в браузъра. В момента услугата на компанията може да се използва през Chrome чрез сайта ѝ или с допълнителен плъгин.
Facebook може да се раздели с Instagram и WhatsApp
Европа иска да се превърне в "AI континент"
Той допълва, че OpenAI би искала и партньорство с Google за достъп до данните от търсачката, каквото има и с Bing на Microsoft. И твърди, че Google е отказала, защото е смятала, че подобна сделка ще навреди на лидерството ѝ онлайн търсенето. И затова компанията би приветствала, ако Google бъде задължена да отвори търсачката за лицензионни споразумения.
Митата на Тръмп ще доведат до поскъпване и на iPhone
Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase