О бщността на геймърите е известна със своя хумор, който обаче понякога преминава разумните граници. Така се случва и с набиращата популярност "шега", наречена "суатинг", съобщава Ars technica.
Суатинг идва от американския акроним SWAT, който се използва за тамошните специални полицейски части. Това са тежко въоръжените сили, които се изпращат при специализирани акции или най-опасните извънредни ситуации.
В САЩ обаче става доста популярно геймърите да изпращат подобни "гости" на други играчи, които не харесват или на стриймъри в платформата Twitch, които поради една или друга причина не са им симпатични. Оказва се, че това е много лесно. Зложелателите просто изпращат фалшиви сигнали или обаждания до полицията в района на жертвата си и съобщават за тежки престъпления на адреса ѝ, които изискват включването на SWAT екипи.
Нова мода сред фермерите - хакнати трактори
Всичко това е свързано с доста стрес за жертвата на шегата, като има и висок риск от по-тежки последици. Въпреки това практиката набира популярност и някои по-известни стриймъри се оказват мишена на суатинг дори по няколко пъти на седмица.
"Шегата" датира от години, като през 2017 г. завършва и със смъртен случай, когато подалият сигнала дори обърква адреса. Поръчителят на "шегата" получава 15 месеца затвор, а човекът, на когото е платил, за да се обади - 20 години.
Строгите наказания обаче не спират практиката. Напоследък тя е насочена към специфични групи стриймъри, най-вече жертви на расистки, хомофобски, сексистки и други прояви на омраза или несъгласие с възгледите им.
Дийпфейковете влизат в арсенала на хакерите
Проблемът дори кара някои юрисдикции да предприемат специални мерки. В няколко американски щата вече има приети закони, които криминализират дейността и увеличават наказанията още повече. Работи се и в посока за федерализиране на практиката и въвеждане на единни мерки, тъй като в момента идентифицирането дори само на един "шегаджия" струва около 100 000 долара. Повечето извършители са внимателни и използват допълнителен софтуер за скриване и фалшифициране на телефонния номер и IP адреса си, което затруднява и забавя разкриването им.
ЕС обяви нови правила срещу дезинформацията
ИТ гигантите ще влязат в битка с "дийпфейковете"
Ресурсите ще са нужни, тъй като в. Washington Post отчита 4 такива атаки през миналата седмица. Жертви на "шегата" има и в Канада и Великобритания. Платформата Twitch не е коментирала темата извън първоначалната си реакция, че има строги правила за поведение на потребителите и нарушителите се наказват с отнемане на достъпа и може да бъде съобщено за тях на властите. Самите потребители също са призовани да сигнализират за подобна дейност, но за момента липсват конкретни идеи за превенция на практиката.
Съдят Meta заради вредно влияние върху младежите
Главен прокурор заведе дело срещу Марк Зукърбърг
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!