Т емата за разпространението на реч на омразата, пропаганда, фалшиви новини, манипулации и конспирации в социалните мрежи остава особено деликатна. Facebook и Twitter вече трябваше да положат доста усилия и понесоха сериозни критики, но не и Instagram. Според разследване на онлайн изданието The Atlantic, от това успешно се възползват разпространителите на подобно съдържание.
Facebook пазил милиони пароли без никаква защита
След срива на Facebook, има ли опасност за личните ни данни
В Instagram има ръст на популярността на профили, които публикуват най-различно съдържание, което цели да провокира дебати или да налага определени гледни точки. Често обаче целта не са разумни дискусии, а просто спорове, обиди, разпространение на реч на омразата и крайни твърдения като например, че самолетни катастрофи не са се случвали или че някои терористични нападения са инсценировка.
Стив Возняк: Загубих уважението си за Зукърбърг
Facebook е дигитален гангстер, смята Великобритания
Морето от дезинформация е смесено с безбройните хумористични публикации, които осмиват подобни твърдения, интернет миймове, карикатури и т.н. И докато Facebook например наскоро обяви, че ще ограничава разпространението на подвеждащи публикации за ваксините, то това ще засегне предимн основната социална мрежа, но не и Instagram.
I think about quitting Instagram all of the time because it is a Facebook company. I use it like a photo album and to connect with others. I think it can be intrusive, but at least they don’t bombard me with ads and fake news.
— Jason Gastrich💧 (@jasonagastrich) March 22, 2019
Говорител на Instagram коментира, че компанията, както и нейният собственик Facebook, постоянно следят тенденциите и накъде се насочват разпространителите и създателите на подобно съдържнание. Компанията твърди, че блокира достъпа на хора и организции, които нарушават правилата на платформата ѝ и постоянно преглежда публикациите и профилите за нарушения.
Въпреки това през последните години, основната част от вниманието оставаше насочена към Facebook, Twitter, YouTube и други подобни платформи. Сега обаче именно Instagram е мястото, където младите хора са най-активни. Instagram вече не е място просто за споделяне на снимки. За много потребители то е и източник на информация и новини.
Организирана атака ли са скандалите около Facebook
Алгоритмите на Instagram са направени така, че когато потребителят "последва" определен тип профил, веднага да му препоръчват още и още такива. Така потребителят бързо може да се окаже затрупан от заявки и препоръки от подобни профили. Философията в Instagram е такава, че трупането на последователи е една от най-важните цели и много потребители полагат големи усилия, за да привличат възможно най-много "фенове" без значение какво е съдържанието.
И докато за някои това е просто начин бързо да натрупат много почитатели, от които после да изкарват пари чрез платени публикации, то за други именно разпространението на омраза, манипулации и фалшиви истории е главната цел. Използването на хаштагове също е ключов инструмент за разпространението на тези публикации. Техните автори постоянно следят кои са най-актуалните теми и добавят хаштаговете за тях към своите публикации дори и те да не са съвсем по темата. Важното за тях е просто съдържанието им да бъде видяно от максимално много хора.
Next up: Instagram. It has everything: the algorithmic feed, the scale, the exposure and lots of people who went there to escape what was happening in Facebook's news feed. https://t.co/Cu2ab8nL6a
— zeynep tufekci (@zeynep) March 20, 2019
Блокирането на спорни личности като Алекс Джоунс например в другите социални мрежи също се отразява положително на тяхната популярност в Instagram. Каналите на Джоунс са блокирани в YouTube, като той беше изгонен и от Facebook. Профилът му в Instagram обаче процъфтява, като е събрал над 100 000 нови последователи.
Накратко, всички усилия, които социалните мрежи полагат досега, за да ограничават опасното и вредното съдържание, тепърва трябва да бъдат направени и от Instagram. А особеностите на тази социална мрежа означават, че ще е нужно повече време докато се намери подходящият баланс между мерки и защита на свободното слово.
Потребителите ще могат да трият съобщения в Messenger
Facebook плаща на тийнейджъри, за да ги следи
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!