С кандалите около Facebook продължават. Бивш служител на компанията я обвини, че е "предала демокрацията" и подвежда обществото за действията си срещу речта на омразата и дезинформацията, съобщава CNBC.
Въпросният служител е и източникът на информация на в. Wall Street Journal, който през последните седмици публикува поредица критични статии с вътрешни проучвания на Facebook. В популярното американско предаване 60 Minutes служителят разкри самоличността си. Това е Франсис Хауген, която е била част от екипа на Facebook за анализи на данни.
Тя е специалист по компютърно инженерство и бизнес науки, като през последните 15 години е работила за различни социални мрежи. В предаването Хауген казва, че е виждала много неща в социалните мрежи, но "във Facebook беше значително по-зле".
Instagram получи още обвинения, че е вреден
Попитана защо просто не отиде на друга работа, а разкрива данните, Хауген казва, че много хора са се опитвали да променят нещо, но не са успявали. "Представете си да знаете какво става вътре и никой навън не знае за това", казва Хауген.
Затова по-рано тази година е решила да изнесе достатъчно информация, за да няма колебания, че това е истина. Хауген твърди, че в едно от проучванията си Facebook е изчислила, че предприема действия срещу по-малко от 5% от публикациите, свързани с омраза и 0,6% от тези с насилие и подстрекателство.
ВИП потребители нарушават правилата във Facebook
Според нея "днешната версия на Facebook разкъсва общностите и причинява етническо насилие по света". Тя дава за пример Мианмар през 2018 г. и дори атаката на Капитолия по-рано т.г. като събития, които в немалка степен са провокирани чрез Facebook, според нея. Хауген казва, че Facebook поставя приоритет над бизнес растежа си вместо над безопасността.
Facebook обяви, че Instagram помага на тийнейджърите
Facebook обвини медия за "подвеждащи" репортажи
Facebook отрича твърденията и казва, че те са подвеждащи. Компанията казва, че през последните години са проведени множество проучвания за поляризацията по множество теми, но няма много консенсус по резултатите им. Според нея доказателствата посочват, че Facebook или социалните мрежи като цяло, не са основна причина за поляризирането. Facebook също така казва, че взима проблемите сериозно и работи по решаването им.
Facebook обяви, че помага, а не пречи на ваксинацията
Бум на измами при покупки в интернет, как да се предпазим
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!