Доматите са едни от най-консумираните храни през летните жеги. Резултатът е тонове обелки, които отиват на боклука. Италиански учени обаче са решили как да "впрегнат" обелките в нещо полезно.
Специалистите от Парма работят по проект, съфинансиран от две години от ЕС на стойност 800 хил. евро, като целта му е в скоро време да "облепят" консервните кутии с обелки от домати, които да заменят синтетичните лакове и смоли.
Това ще стане възможно чрез извличането на кутин, субстанция, съдържаща се в кожата на доматите. От нея може да се произвежда био лак, с който да се покриват външни и вътрешни повърхности на металните консерви.
Методът за превръщането на доматените обелки в лакове няма да излезе скъпо, според доктор Анджела Монтанари, координатор на проекта, по който се работи в експерименталната лаборатория за нуждите на консервната промишленост в Парма.
Кутиите с доматено покритие ще бъдат пуснати на пазара до две години.
Всяка секунда на планетата се произвеждат 4 тона домати. На година общото производство възлиза на 145 млн. тона. Отпадъците съставляват около 2,2% от тежестта на домата под формата на фибри, семки и кожа.
Само в Италия отпадъците от доматите възлизат на 100 000 тона на година, а цената на преработката им е 4 евро за тон средно. Отпадъците или се дават на животните, или се превръщат в торове за биогаз.
В бъдеще обелките от домати може да заменят полимерите и смолите, съдържащи бисфенол А. Субстанцията е забранена в многострани при производството на биберони, а от 2015 г. ще бъде забранена и за влагане във всички съдове за храни заради способността й да мигрира в самите храни.
Учените от Парма работят по проекта в партньорство с колеги и индустриалци от шест европейски страни - Италия, Гърция, Испания, Чехия, Франция, Лихтенщайн.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!