П рез 1965 г. съоснователят на Intel Гордън Мур прогнозира, че броят на транзисторите в процесорите може да се удвоява на всеки две години, което съответно ще удвоява и тяхната производителност. От тогава досега Intel се стреми да спазва прогнозата, която с годините получава прякора "Законът на Мур".
Huawei атакува Intel при сървърите с нов процесор
Intel поставя началото на новата ера при лаптопите
Тя дори става своеобразно правило, което следва практически цялата ИТ индустрия. През годините се водят и много дебати колко дълго време спазването на Закона на Мур може да продължава. Според Nvidia краят вече е достигнат.
Роботите влизат в ежедневието през 2019 г.
Какво ще ни предложи ИТ индустрията през 2019 г.
Това обяви съоснователят и изпълнителен директор на компанията Дженсън Хуанг по време на изложението CES 2019 в Лас Вегас, цитиран от CNET. Според него "Законът на Мур вече не е възможен".
"Той растеше 10 пъти на всеки 5 години и 100 пъти на всеки 10 години. Сега той расте по няколко процента. На всеки 10 години расте може би два пъти. Така, че Законът на Мур е приключен", коментура Хуанг.
Лидерът на Nvidia и преди е казвал, че Законът на Мур приближава своя край. Той е сред хората, които смятат, че това темпо на иновации не може да е вечно и постепенно технологиите ще достигнат пик.
Последиците от това са доста притеснителни за мнозина в ИТ индустрията. "Ако спрем да смаляваме чиповете, това ще е катастрофално за всяка технологична индустрия", коментира анализаторът на Moor Insights & Strategy Патрик Муурхед. Затова индустрията в момента търси нови сфери за подобрение, например графичните процесори, по-сложен и добър софтуер и нови методи за структуриране на чиповете.
Apple свива производството на iPhone заради слаб интерес
Според финансовия директор на MediaTek Дейвид Ку, действително има забавяне на Закона на Мур, но според него това не означава, че ще спре напълно. Той казва, че компанията скоро ще започне да работи по 5nm процес на производство на чипове спрямо сегашния 7nm процес, който набира популярност. Място за иновации все още има, но те ще изискват повече усилия и творчество.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!