Е вропейската комисия (ЕК) предлага въвеждането на нови правила за допълнителни системи за сигурност в чат приложенията. Целта е алгоритми да сканират личните чатове и съобщения на потребителите за снимки или други материали, съдържащи насилие над деца, съобщава The Verge.
Предложението е сходно като това на Apple от миналата година, което беше посрещнато с яростни критики от правозащитни организации по света. Критиките за идеята на ЕК са дори още по-груби, отбелязва изданието, като някои експерти смятат идеята за твърде инванзивна в личното пространство на хората без гаранции как то ще бъде защитено.
"Документът е най-ужасяващото нещо, което съм виждал. Той описва най-мащабната система за масов шпионаж, която някога е пускана извън Китай и СССР. Не преувеличавам", пише експертът по критпография към университета "Джон Хопкинс" Матю Грийн.
Мъск планира да направи Twitter публична, но не сега
От групата Европейски дигитални права (EDRi) също остро критикуват предложението, което го наричат "позорен общ закон за шпионаж, който няма място която и да е свободна демокрация".
Основната част от недоволството е насочена към създаването на задължение за "доставчиците на онлайн услуги", което е твърде обща категория и те ще трябва да имат голямата отговорност да анализират личната комуникация на потребителите. Това включва дори търсене на "поведение" или други индикации, когато получат заповед от официален орган на ЕС.
ЕС смята, че Apple пречи на конкуренцията
Законът предвижда технологиите да се използват само срещу конкретни потребители и при издадена съответна заповед. Ще се използва машинно обучение и изкуствен интелект, за да се проверяват снимките на заподозрените и ще се сравняват в база данни.
Според EDRi обаче в сегашния си вид предложението е твърде общо и "оставя вратата напълно отворена за много по-обхватно следене". Също така има критики, че идеята сериозно може да подкопае идеята и защитата на криптираните комуникации. Има и притеснения, че примерът на ЕС бързо ще бъде последстван и в авторитарни държави и допълнително ще усложни свободите на хората в тях.
Intel очаква недостигът на чипове да е поне до 2024 г.
Meta очаква метавселената да се развихри до 10 години
"Ако се превърне в закон, предложението ще е бедствие за личното пространство на хората не само в ЕС, но по целия свят", коментира анализаторът на Electronic Frontier Foundation (EEF) Джо Мулин пред CNBC. Не липсват и критики, че чисто технически предложението на ЕС е изключително сложно за реализиране. За сега ИТ гигантите не са коментирали темата.
Основателят на Twitter: Вярвам само на Илон Мъск
Със или без Мъск, Тръмп няма да се върне в Twiiter
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!