К риптирането на данни е един от най-сигурните начини за тяхната защита от нежелан достъп. Дори и то обаче може да бъде преодоляно от достатъчно опитни и търпеливи хакери.
Изкуствен интелект може да пренаписва статии в Wikipedia
Учени от Великобритания, САЩ и Саудитска Арабия обаче смятат, че са създали метод, който осигурява практически непробиваемо криптиране. Той обаче е посрещнат и със скептизицъм от други експерти в сферата, съобщава онлайн изданието IEEE Spectrum.
Роботите и хората ще работят заедно до пет години
Методът постига т.нар. "перфектна тайнственост", която е непробиваема дори и за бъдещите квантови компютри. Това е върховото ниво в криптирането, като означава, че няма значение колко мощни компютри се изправят срещу нея, тя няма да може да бъде разгадана.
Методът на учените използва наличните технологии и скриват ключовете за декриптиране чрез светлина. За вдъхновение е използвана характеристиката на пръстовия отпечатък на човека. Върху силициеви чипове се добавят отразяващи нанодискове, които създават своборазен лабиринт, през който светлината трябва да премине.
Всъщност всичко е изцяло хаотично и няма значение как влиза светлината, при какви условия, какъв вид е или с каква интензивност е. Всеки път тя ще преминава по различен начин и не може да се пресъздаде отново. Всяка промяна по повърхността на структурата ще създаде изцяло нова поредица от отражения.
Процесът по използването на такива чипове не само за защита, но и като ключ към данните е доста сложен. Той изисква и изпращачът, и получателят да използват такива чипове. След това чрез софтуер се измерва и сравнява "спектралният подпис" на получената светлина, която е преминала през нормален оптичен кабел. По този начин двете страни могат да създадат уникален, виртуален еднократен ключ, който да гарантира, че двете страни са доверени и да отключи данните.
Технологиите през новото десетилетие според Зукърбърг
Google: Да сме откровени за риска с изкуствения интелект
Процесът се повтаря при всеки опит за отваряне на криптираната информация и дори ключът да бъде прихванат, той ще е непотребен, защото вече ще е използван. Не може да се пресъздаде и копие, защото всеки чип ще има уникални характеристики и без да се създаде перфектно физическо копие на дадния чип, няма да могат да се правят манипулации.
И докато експериментите показват успеваемост, то не всички експерти са убедени, че технологията ще е приложима в ежедневието. Някои оспорват разбиранията за криптография на авторите на проекта. Други смятат, че ще е много тудно тези чипове да се популяризат дотолкова, че са се използват масово и да са реално приложими в еждневието от обикновени хора.
"Като цяло разработката е интересна алтернатива на обменните ключове в конвенционалните комуникационни канали. Ако се развие коректно, може да се използва за криптиране и да достигне перфектната тайнственост", смята Рафаел Мисоцки, експерт на Intel, който не участва в разработката. Все още обаче има много работа преди тя да е готова за комерсиализиране.
Изкуствен интелект се научи да разпознава миризми
Мъск: Хората подценяват изкуствения интелект
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!