Е лектричеството и водоснабдяването са два от най-важните ресурса за всяко домакинство. Осигуряването им е сложно и скъпо, затова учените по света разработват най-различни идеи за по-евтиното и екологично генериране на енергия и пречистване на вода.
Една от новите разработки е на учени от Китай, които са създали Core-Shell-@CNF, съобщава Ars technica. Това е нов материал, който е вдъхновен от структурата на листата на растенията.
Той комбинира в себе си няколко възможности. Първата е, че ядрото му е аерогел със соли, който привлича водни молекули, а обвивката ги отблъсква. Когато има вятър и влага, ядрото привлича и абсорбира водните молекули. Те се задържат вътре през деня и не могат да се изпарят толкова лесно. Освен това образуват солен разтвор за по-трудно изпаряване.
Черните въглеродни елементи в структурата пък привличат слънчевата светлина и се нагряват бързо. Температурата води до постепенно изпарение на водните молекули от соления разтвор. При което солите възвръщат оригиналния си вид. Изпарението може да се извлече като вода.
Бактерия може да забави глобалното затопляне
Процесът гарантира, че аерогелът остава чист и защитен от прах и други замърсявания, които може да има във водните молекули, когато навлизат в ядрото. Изпарената вода е чиста и годна за пиене. Проблемът е, че за 24 часа, 1 кг. материал генерира само около грам вода. Учените се надяват да подобрят ефикасността на материала, за да може да генерира повече вода при по-малко количество от самия него.
Екстремни горещини: Колко висока температура може да издържи тялото?
Процесът генерира и топлина, която пък може да се препраща към термоелектрически модул. Той генерира електричество на базата на промените в темепратурата. Така материалът може да генерира и вода, и електричество, като просто стои навън на слънчева светлина.
За момента ефикасността и на генерирането на енергия не е голяма. Тя е около 12W на кв. метър или около 10% от еквивалентен соларен панел.
Изпращат минимозъци на Международната космическа станция, ето защо
Въпреки това учените са уверени, че материалът има огромен потенциал, особено, когато бъде усъвършенстван допълнително. Те вече обмислят за комерсиализирането на разработката и смятат, че тя може да промени живота на милиарди хора, особено в по-слабо развити и/или трудно достъпни райони. За целта материалът ще трябва да бъде подобрен осезаемо, за да може да се мащабира според конкретната нужда, но според учените това е постижимо.
Екстремните горещини убиват все повече хора, а най-лошото тепърва предстои
Климатолози: Горещините през юли бяха очаквани
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!