Упражняването на контрол върху растенията и животните вероятно е най-значимото събитие в човешката история, пише в мартенския си брой списание "Нашънъл джеографик".
Ценени като храна или заради кожите им, за транспорт, за компания или за охрана, повечето животни били одомашнени в Азия, където хората за пръв път започнали да се занимават и със земеделие.
Но твърде малко животни са се оказали подходящи за одомашняване.
Всъщност само няколко вида диви животни са били успешно селектирани така, че да се спогаждат с хората.
А процесът, чрез който се случило това, си остава упорито непроницаем. Причината според учените се крие в група гени, които определят предразположението към опитомяване.
И все пак границите между одомашнено и диво животно често са размити.
Днес изследователите се ровят в ДНК-то на прасета, пилета, коне и други видове, за да отговорят на един фундаментален въпрос в биологията: как е възможно да се осъществи огромната трансформация от диви към питомни животни.
Отговорът ще ни помогне да разберем не само как сме одомашнили животните, но и как сме укротили дивото в самите нас.
Като един от най-известните примери за диво животно, успешно намерило своето място в дома на човека, е Макс – малко виетнамско черно прасе, което бе домашен любимец на холивудския ас Джордж Клуни.
Роден през 1987 г. и починал в края на 2006 г., Макс се превърна в истинска звезда, благодарение на известния си собственик.
Животното било подарък за звездата от "Високо в небето“ от бившата му приятелка Кели Престън, която е настояща съпруга на Джон Траволта.
Макс дори си имал собствен кът в гаража на Клуни. За лош късмет, през 2001 г. Макс бил тежко ранен, когато един от приятелите на сексапилния актьор по грешка го блъснал с колата си, паркирайки в имението му.
Той все пак оцелял, но през 2006 г. починал от естествена смърт в Лос Анджелис.
Освен за опитомените животни, новият брой на изданието представя и разкази за вековните градежи на Колю Фичето, за антропоцена – епохата на човека, за гигантския нов тунел в недрата на Алпите, както и за приключенеца Андрю Скърка, обиколил пеш Аляска за 176 дни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!