Е дно от големите предимства на чатботовете като ChatGPT е, че могат бързо да правят резюмета на дълги текстове и документи. Това обаче не означава, че трябва да им се доверяваме безрезервно, предупреждават от онлайн изданието MakeUseOf.
Чатботовете действително правят добри на вид резюмета, но може ли да сме сигурни, че са коректни, без преди това да сме прочели текста? А пък ако го прочетем, то тогава в голяма степен се обезсмисля идеята за искане на резюме.
Но изданието посочва няколко причини, поради които трябва да имаме едно наум. Първата е, че чатботовете като ChatGPT не винаги изпълняват командите точно. Особено, ако трябва да обработват по-голямо количество информация и има по-специфично изискване към тях. Например да прегледа голям текст и да направи резюме само за конкретен аспект от него, като са добавени и още изисквания. Колкото по-подробна и сложна е командата, толкова по-голяма е вероятността ботът да я игнорира, да не я изпълни пълноценно или дори да се обърка и да направи нещо съвсем различно.
Също така не винаги е особено разумно ботът да бъде затрупван с много детайли. Тогава алгоритъмът преценява по свои си критерии коя информация е по-важна от другата и съответно да я включи в резюмето и коя да пропусне. Но няма как да се гарантира, че ще използва всички важни и релевантни факти.
Google призна, че AI търсачката греши, но малко
Яжте камъни за здраве: Защо AI оглупява все повече
Преди няколко седмици OpenAI пусна и новата версия на алгоритъма си – GPT-4o. Тя работи с данни до октомври 2023 г., а GPT-4 Turbo – до декември 2023 г. Това са сравнително актуални масиви, но в добрия случай са на поне 5 месеца. А в Интернет това е много време.
OpenAI спряла пет опита за манипулация на моделите ѝ
Вътрешни документи разкриват тайните на Google
Също така чатботовете са склонни и към „халюцинации“ и да генерират погрешна информация, която смятат за реален факт. Това може да се отрази и на някои резюмета и съответно е добра идея да се внимава с генерирания резултат. Ако той ще бъде използван в други документи или масиви, е силно препоръчително да бъде прегледан и оригиналният източник, за да се свери, че генерираната информация е коректна.
AI влошава обслужването на клиентите
Изкуственият интелект е расист, но не го осъзнава
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!