Я понският космически фотограф Хидео Нишимура за пръв път наблюдавал кометата Нишимура в началото на август, докато правел снимки на нощното небе, според EarthSky.
Оттогава небесният обект е увеличил яркостта си, по време на пътуването си през вътрешната част на слънчевата система в орбита около слънцето.
— UFO Network: News & Education (@UFOnetwork_) September 9, 2023
Кометата ще е най-близо до Земята във вторник, когато ще се приближи на 125 милиона километра, което означава, че ще е потенциално видима през следващите пет дни.
Много по-близо обаче, ще мине до слънцето – почти на 34 милиона километра от звездата, което ще се случи на 17 септември, според Алън Хейл, съоткривател на кометата Хейл-Боп и основател и президент на Earthrise Institute.
Нишимура завършва една орбита на всеки 430 до 440 години, „което означава, че последният път, когато е преминала близо до Слънцето и можела да се доближи до Земята, е бил през 1590 г., преди изобретяването на телескопа“, каза д-р Пол Чодас, директор на Центъра на НАСА за изследване на близки до Земята обекти в Лабораторията за реактивни двигатели в Пасадена, Калифорния.
„Не знаем дали е била достатъчно ярка, за да се види с невъоръжено око тогава.“
„Нито една комета, записана от този период не съответства на Нишимура, но е трябвало да бъде доста ярка, за да е била забелязана“, каза Хейл.
Как можете да наблюдавате кометата Нишимура?
„Кометата не е достатъчно ярка, за да бъде видима от Земята поради разстоянието, на което се намира и ще се движи близо до хоризонта, така че бинокълът е най-добрият начин да я видите“, каза Чодас. А тъмното небе далеч от градските светлини осигурява оптимална видимост.
Sky and Telescope споделят карти, които могат да помогнат на наблюдателите да забележат кометата.
An image of comet C/2023 P1 Nishimura taken at Taylor Head Park, Nova Scotia on Sept. 8 early in the morning. The comet is much brighter now. pic.twitter.com/TgN53IN1WT
— Barry Burgess (@BarryBu99270866) September 11, 2023
„Ако се опитвате да различите кометата от други обекти в нощното небе, имайте предвид, че опашката й винаги ще сочи далеч от слънцето, защото слънчевата светлина непрекъснато избутва фините прахови частици“, каза Дейв Шлайхер, астроном от обсерваторията Лоуел в Аризона.
„И докато кометата изглежда зеленикава на снимките поради наличието на двуатомен въглерод, наблюдавана през бинокъл тя ще е почти безцветна или леко розова, тъй като слънчевата светлина се отразява от частиците прах,“ каза Шлайхер.
За хората в Северното полукълбо Чодас препоръчва да намерят ясна гледка към хоризонта изток-североизток около половин час преди сутрешния полумрак.
„Всеки ден от тази седмица кометата се приближава малко по-близо до Слънцето, времевият прозорец за наблюдение става все по-тесен и кометата се приближава още повече до хоризонта“, каза той.
„Тази комета няма да е лесна за наблюдение, освен ако нямата предишен опит.“
Колкото по-близо е кометата до слънцето и хоризонта, толкова по-трудно ще бъде да се види.
В сряда кометата ще премине между Земята и слънцето.
След това ще минат повече от 400 години, преди кометата да прелети отново покрай Земята.
„Ако пропуснете шанса да видите кометата Нишимура, има няколко други, които се очаква да се появят в нощното небе през следващите 16 месеца“, каза Хейл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!