2023 беше годината, в която се вдигна най-много шум около изкуствения интелект (ИИ). След пускането си в края на 2022 г., ChatGPT-3 направи ИИ технологията достъпна и наистина полезна за широката общественост, подтиквайки разработването на множество други големи езикови модели (LLM) от някои от най-могъщите гиганти в Силиконовата долина. ИИ беше думата на върха на езика на всички миналата година, но може ли да навлезе в период на стагнация?
Родни Брукс вярва в това. Брукс е бивш директор на Лабораторията за компютърни науки и изкуствен интелект в MIT, който редовно коментира напредъка на технологиите (или липсата на такъв). От 2018 г. той публикува своите прогнози за самоуправляващите се автомобили, човешките космически пътувания и – не на последно място – роботиката, изкуствения интелект и машинното обучение. Той обеща да продължи да прави прогнози всяка година до 2050 г., когато ще навърши 95 години.
В последната си таблица с резултати Брукс прогнозира, че 2024 г. няма да бъде златна ера за ИИ, отбелязвайки, че сегашните фанфари „следват добре износен цикъл реклами, който сме виждали отново и отново по време на 60+ годишната история на ИИ”.
„Вземете дебелите си технологични палта сега. Може да има още една ИИ зима и дори пълномащабна технологична зима, точно зад ъгъла. И ще бъде студено“, заключи Брукс.
Брукс далеч не е песимистично настроен. Той изучава ИИ от 1970 г. и е наричан „един от най-добрите експерти в света по роботика и изкуствен интелект“. Ако изглежда циничен, това е просто защото е виждал всичко това и преди - цялата публичност, разочарования, фалшиви обещания и неуспехи. Разгледайте предишните му прогнози и ще видите, че неговите технологични пророчества често са съвсем точни.
Когато говори за ИИ в своята карта с резултати за 2024 г., Брукс има предвид LLMs - чатбот системи като ChatGPT и други, създадени от Bing и Deep Mind на Google. Въпреки че вярва, че тези ИИ системи са способни на някои впечатляващи постижения, той смята, че те нямат способността да се превърнат във всемогъщ, разтърсващ света изкуствен интелект. Според него тези системи нямат истинско въображение и неподправена същност.
„Насърчавам хората да правят добри неща с LLMs, но да не вярват на самонадеяната идея, че тяхното съществуване означава, че сме на ръба на изкуствения интелект“, добави Брукс.
„В живота има много повече от LLMs.“
В интервю за IEEE Spectrum, Брукс навлезе по-дълбоко в своята критика, обяснявайки как напредналите LLM все още правят редовни грешки, когато са натоварени със сравнително прости задачи за кодиране.
„Отговаря с изключителна увереност на всеки въпрос, който задам. Дава отговор с пълна увереност и донякъде му вярвам. И в половината от случаите е напълно погрешно. И прекарвам 2 или 3 часа, използвайки тази подсказка, и след това си казвам: „Това не проработи“ и просто е направил друго нещо. Сега, това съвсем не е същото като интелигентността. Не е същото като взаимодействието. Проверявайте го“, каза Брукс.
„В крайна сметка LLM трябва да извървят дълъг път, преди да могат да се считат за нещо като напълно развит изкуствен общ интелект, тъй като те са просто умни творци на думи, а не свръхинтелигентни същества“, вярва той.
„Не разполага с основен модел на света. Няма никаква връзка със света. Това е корелация между езика“, обясни Брукс.
„Това, в което големите езикови модели са добри, е да кажат как трябва да звучи отговорът, което е различно от това, което трябва да бъде отговорът“, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!