П родължителният престой на хората в нулевата гравитация в Космоса има сериозно отражение върху телата им. Проучване на неврорадиолога Дона Робъртс показва, че промените се отразяват доста сериозно и на самия мозък, съобщава изданието EurekAlert.
Космическият боклук става все по-голям проблем
Сред документираните досега странични ефекти от дългия престой в космоса са мускулна атрофия, краткотрайно увреждане на зрението и повишено налягане в главата. Според НАСА една от вероятните причини за проблемите със зрението например е промяна на разпределението на телесни течности към главата по време на дълъг престой в микрогравитация. Точната причина за този процес обаче е неясна.
Робъртс вече е работила с НАСА по подобни проучвания още от 90-те години. Сега тя е завършила ново проучване, при което доброволци са прекарали 90 дни на легло, като през цялото време главите им е трябвало да бъдат леко наведени надолу, за да се симулира ефекта на микрогравитацията.
Стивън Хокинг: До 100 години трябва да напуснем Земята
Чрез магнитен резонанс тя е проучвала промените в мозъка преди, по време и след края на 90-те дни. Резултатите потвърждават, че се получава "струпване" в горната част на мозъка. Освен това самият мозък се премества и се намалява пространството между него и черепа в горната част. Колкото по-дълго човек е прекарвал в тази позиция, толкова по-изявен е бил процесът.
Резервоар от космическа ракета падна на градска улица
На тази екзопланета вали... слънцезащитен крем
Резултатите са сравнени с изследвания на астронавти, които са били в космоса за различни периоди от време. Ефектите в мозъка са почти същите. Това се отразява пряко на частите на мозъка, които контролират движението на тялото и дори способностите му да планира и взима решения. Подобни ефекти не се наблюдават при кратък престой в космоса.
Проучването заключва, че колкото по-дълго човек престоява в условия на микрогравитация, толкова по-сериозни са последствията за мозъка. Данните ще се използват за планирането на следващите космически мисии, както и за пътуването до Марс и престоя на Червената планета.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!