П ървото по рода си местообитание гъмжи от невиждани досега форми на живот, включително странни видове червеи, охлюви и дълбоко живеещи октоподи. Екосистемата, сгушена под хидротермалните извори на тихоокеанско възвишение край Централна Америка, беше открита, след като учени на борда на изследователския кораб „Фалкор“ използваха роботизирана ръка, за да изстържат слоеве от морското дъно.
Hidden underworld filled with never-before-seen creatures discovered beneath the seafloor https://t.co/f5dKSdcwiH
— Wholesome Newsfeed (@wholesome_feed) August 10, 2023
„На сушата отдавна знаем за видове, живеещи в подземни кухини, и за животни в океана, живеещи в пясък и кал, но за първи път се натъкваме на животни под хидротермални отвори“, каза Джотика Вирмани, изпълнителен директор на Океанския институт, който оглави експедицията за изучаване на екосистемата.
„Това наистина забележително откритие на цяла една нова екосистема, скрита под друга екосистема, ни дава още доказателства, че животът съществува на невероятни места.“
Учените за първи път откриха хидротермалните извори през 1977 г., докато изследваха тихоокеанския хребет, граница на тектонската плоча близо до Галапагоските острови край западния бряг на Южна Америка. Отвори високи приблизително между 10 и 12 метра бълват гореща, богата на минерали вода в океаните.
Въпреки екстремните температури около отворите - до 368 градуса по Целзий - учените откриха процъфтяващи хранителни вериги, пълни с хемосинтетични бактерии, коремоноги, раци и червеи, живеещи благодарение на богатите хранителни вещества, бликащи от отворите.
Но досега никой учен не се сетил да погледне под отворите.
Scientists discover new ecosystem underneath #hydrothermalvents https://t.co/eFmYiI3inv
— Phys.org (@physorg_com) August 8, 2023
Като част от мисията учените използваха роботизирана ръка, за да разчистят квадрат от океанското дъно и след това поставиха мрежести кутии върху пукнатините в земната кора. Когато по-късно изследователите надникнали в тези кутии, открили множество животни, живеещи под кухините, потвърждавайки, че съществата са пристигнали там от морското дъно.
Едно животно, гигантският тръбен червей (Riftia pachyptila), представляваше особен интерес за изследователите. Част от малките на животното се виждаха над вентилационните отвори, което накара учените да подозират, че ларвите пътуват през подводните вулканични течности, за да достигнат новите си местообитания.
„Нашето разбиране за живота на създанията в дълбоководните хидротермални извори се разшири значително с това откритие“, каза в изявлението Моника Брайт, еколог от Виенския университет, която работи по проучването. „Съществуват две динамични местообитания. Животните над и под повърхността процъфтяват заедно в унисон, в зависимост от водата, която идва отдолу и кислорода в морската вода отгоре.“
Изследователите, които ще публикуват своите открития по-късно тази година, ще продължат да изучават тази мистериозна екосистема, която се смята за уязвима от ефектите от дълбоководните минни операции, планирани в Тихия океан.
A diving robot overturned volcanic bedrock pockmarked with hydrothermal vents and revealed an explosion of animal life — including an abundance of tubeworms, bizarre creatures that resemble sentient spaghetti. https://t.co/kSFQDMcg2Z
— The New York Times (@nytimes) August 10, 2023
„Откритията, направени по време на експедициите на Океанския институт, засилват неотложността на пълното изследване на океана, за да знаем какво съществува в дълбоките води“, каза Уенди Шмид, президент и съосновател на Океанския институт. „Откриването на нови същества, пейзажи, а сега и изцяло нова екосистема, подчертава колко много предстои да откриваме за нашия океан - и колко важно е да защитим неговите разнообразни форми на живот.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!