У становяването на трайно човешко присъствие на Марс за сега изглежда като много трудна задача. Сред множеството предизвикателства е и осигуряването на достатъчно натурална храна. Учени на Университета на Харвард имат идея, която може да помогне и да позволи отглеждането на растения в условията на Червената планета, съобщава онлайн изданието DigitalTrends.
НАСА представи новата капсула за кацане на Луната
3D принтирани органи може да лекуват живеещите на Марс
Те са разработили нов материал, който наричат силициев аерогел. Чрез поставянето на тънки словете от този материал на определени места на Марс, повърхността на планетата може да се затопли достатъчно, че водата на повърхността да се стопи.
Така в малката зона ще се създадат обитаеми условия, без да се налага да се променя атмосферата на цялата планета - нещо, което сегашните анализи показват, че е невъзможно с наличните на Марс количества въглероден диоксид. Силициевият аерогел решава този проблем, като създава своеобразен парников ефект в по-малки райони по естествен път чрез наличния въглероден диоксид в леда.
"Това е невероятен материал, който е е оптимален за тази цел, защото е прозрачен, много лек, но същевременно блокира ултравиолетовите лъчи и е многo ефикасен в задържането на топлината", коментира Робин Уърдуорт, един от авторите на проучването.
Адрастея – една от най-тайнствените луни в Слънчевата система
SOFIA откри първата молекула на Вселената
За момента материалът е тестван само в лабораторни условия с помощта на слънчев симулатор, който да възпроизведе количеството слънчева светлина на Марс и ефектите на материала върху парче черен плат. С помощта на компютърен модел са тествани допълнителни условия и модели, които да покажат как ще се променят условията в подобна зона в продължение на години.
Резултатите показват голям потенциал, като учените планират да започнат поредица от по-сложни тестове с по-тежки и реалистични условия и още компютърни модели. Вече се планират и тестове на "външен марсиански аналог", за да се провери действието на материала и извън лабораторията.
Мистерията с метана – има ли живот на Марс
Следващата стъпка след това ще бъде тест и на самата повърхност на Марс. Преди всичко това да е възможно обаче, учените трябва да съобразят и друг риск - защитата на Марс.
"Все още не сме намерили живот на Марс, но остава възможността той да е скрит някъде под повърхността. Когато започнем да изграждаме обитаеми зони на Марс, трябва да сме внимателни да не пречим на този живот по никакъв начин, ако той съществува", коментира Уърдуорт.
Друго предизвикателство ще бъде анализ на марсианската почва и доколко тя ще е достатъчна за изхранването на растенията и дали няма да има нови видове токсини. Всичко това за сега е далеч, но учените се подготвят и за тези предизвикателства. Самият факт, че вече се мисли и за тези неща показва, колко много напредва подготовката за първото пътуване на хора до Марс.
Учени заснеха въртящи се черни дупки
Какво откри най-мащабното търсене на извънземни
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!