Легендарният млад фараон Тутанкамон не е бил убит или загинал при злополука, а по всяка вероятност е починал от малария в комбинация с наследствено ставно заболяване.
"Като се има предвид, че тогава, през 1324 г. пр. н.е., е бил на 19-годишна възраст, а също и че не е оставил наследници, археолозите отдавна са допускали като причина за смъртта му наследствена болест", обяснява Захи Хауас (DrHawass.com), който оглавява Върховния съвет по старините в Египет.За нуждите на новото изследване учените анализирали кръв и ДНК материал, извлечени от мумифицираните му останки, а също и рентгенови снимки.
Проучени са били общо 16 мумии, а 10 от тях са били роднини на Тутанкамон от 18-ата династия, вкл. баба му и неговия баща.
Резултатите са публикувани в списанието на американската медицинска асоциация (JAMA).
Анализите, започнали през 2007 г. и продължили до миналата година, имали за цел да установят кръвната връзка помежду им и дали Тутанкамон е страдал от наследствена болест.
Досега се предполагаше, че това е синдромът на Марфан - "наследствено заболяване на съединителната тъкан, което се характеризира с ненормална дължина на крайниците, сърдечно-съдови проблеми и сублуксация на очната леща".
Новото изследване обаче не доказало такава диагноза в семейството. По-скоро ставало въпрос за дегеративната болест на Кьолер. Тутанкамон имал още деформация на ходилата по рождение и гръбначно изкривяване.Учените събрали и доказателства, че младежът е бил син на египетския фараон Аменхотеп IV (известен още като Ахенатен или Ехнатон), съпруг на царица Нефертити.
И двете мумии имат няколко идентични характеристики, както и еднаква кръвна група.
Екипът установил още, че най-вероятно майката на Тутанкамон е мумията под обозначението KV35YL, чието име и досега е неизвестно. Родителите му са били брат и сестра.
"От разкритията се стига до заключението, че за смъртта му по всяка вероятност са виновни лошата циркулация на кръвта в костните клетки, частичното унищожаване на костите съвместно с малария", пише Хауас, който е и един от основните автори на изследването.
Той подчертава и това, че Тутанкамон е имал счупен крак. Смята се, че костта не е зараснала добре, което направило младия фараон по-податлив на инфекции.
До голяма степен учените поставили диагнозата благодарение на генетичния анализ.
Тутанкамон и неговите предци били почти неизвестни на археолозите до 1922 г., когато в Долината на царете на 500 км южно от Кайро е открита неговата непокътната гробница.
Все пак някои изследователи продължават да смятат, че младият фараон е починал след падане от колесницата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!