Ж ена от конгоански произход, която живее в Белгия, е първата в света, родила здраво бебе, след като лекари са възстановили плодовитостта ѝ чрез трансплантация на нейна собствена яйчникова тъкан, предадоха световните информационни агенции.
Тази тъкан е била отстранена и замразена, когато е била дете.
Пробивът в тази област е описан в специализираното издание "Human Reproduction".
Жената, пожелала да остане анонимна, е на 27 години. Емигрирала е в Белгия на 11-годишна възраст. Когато е била на 5 години, ѝ е поставена диагноза сърповидно-клетъчна анемия. Лечението ѝ е изисквало трансплантация на костен мозък, преди която е трябвало да бъде подложена на химиотерапия.
Мислейки за бъдещето й преди началото на лечението, белгийските лекари са решили да отстранят десния й яйчник, когато е била на 13 години и 11 месеца, и да замразят тъканни фрагменти.
Съобщавайки за успеха си, специалистите от Белгия отбелязват, че той дава надежда за бъдеще, в което вероятно ще има начин деца със сериозни заболявания, като например рак, да имат потомство години по-късно.
"Постигнахме важен пробив в тази област, тъй като децата са пациентите, които има най-голяма вероятност да се възползват от него... в бъдещето. Когато подрастващи се диагностицират със заболявания, лечението на които може да увреди функциите на яйчниците, замразяването на яйчникова тъкан може да е единствената възможност за съхраняване на плодовитостта им", пишат специалистите от белгийската болница "Еразъм".
И докато има съобщения за успешни бременности след трансплантация на яйчникова тъкан, взета от пациентки на зряла възраст, досега не е имало случаи с използване на тъкани от предпубертетни момичета.
При пациентака, чиито случай е описан в специализираното издание, не е настъпил месечен цикъл, след като яйчникът й е бил отстранен и тъканни фрагменти от него са били замразени.
Лекарите обаче отбелязват, че при нея са били налични признаци за започнал пубертет с развитието на гърдите около 10-годишна възраст. След като е преминала през химиотерапия, трансплантация на костен мозък и едногодишно лечение с имуносупресори, след като е развила заболяване, известно като реакция на присадката
срещу реципиента, другият й яйчник е спрял да функционира, когато пациентката е била на 15 години.
Дванадесет години по-късно обаче, след като лекарите успешно са трансплантирали собствената й отстранена и замразена навремето яйчникова тъкан, жената забременява и през ноември 2014 г. ражда здраво момченце.
Белгийските специалисти, както и независими експерти обаче предупреждават, че потенциалният успех на процедурата трябва да бъде допълнително проучен за млади, предпубертетни момичета.
"Досега имаше несигурност дали яйчникова тъкан, взета от млади момичета, по-късно ще бъде "компетентна" да произведе зрели и годни за оплождане яйцеклетки, така че настоящият случай е същевременно вълнуващ и вдъхващ увереност", коментира експертът Адам Бейлън от Центъра за репродуктивна медицина в Лийдс, Великобритания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!