Н аучните данни са налице: Не е въпрос дали Земята се върти по-бързо, а факт. Учените се опитват да определят какви ще са последиците от по-бързото въртене на Земята.
Земята се върти по-бързо, отколкото се е въртяла през последните 50 години, сочи проучване. Това означава, че Земята се върти за по-малко от 24 часа, за да направи едно пълно завъртане. Най-краткият ден, регистриран досега, беше на 9 юли 2022 г., когато Земята завърши едно завъртане с 1,4602 милисекунди по-кратко от пълните 24 часа.
Това е драстична промяна в сравнение с предишните рекорди, които показваха, че Земята всъщност постепенно се е въртяла по-бавно в продължение на няколко десетилетия. От 70-те години на миналия век учените всъщност от време на време добавят високосни секунди, за да поддържат атомното и слънчевото време в правилна линия. Оттогава досега те са добавили високосни секунди към 27 дни, като последната е на 31 декември 2016 г. Високосни секунди се добавят само към последния ден на юни или декември.
Високосната секунда ще бъде махната до 2035 г.
Сега световните пазители на времето трябва да вземат решение дали да добавят "отрицателна високосна секунда", т.е. да заличат една секунда от времето.
"Напълно възможно е да се наложи въвеждането на отрицателна високосна секунда, ако скоростта на въртене на Земята продължи да се увеличава", обясни Питър Уибърли, старши научен сътрудник в Националната физическа лаборатория. По думите му става ясно, че рано да се потвърди, дали ще се стигне до въвеждането на отрицателна високосна секунда.
Ето каква е причината Земята да се върти по-бързо:
Учените не са 100% сигурни защо Земята се върти по-бързо, но са единодушни, че това е свързано с глобалното затопляне, топенето на ледниците и повишаването на морското равнище. Когато полярните ледове се топят, водата се оттича в морето. Тежестта на тази замръзнала вода вече не притиска скалите под нея. Без тази допълнителна тежест, която да я държи, скалата се издига нагоре. Това преразпределение на масата от водата в морето и променящата се форма на планетата водят до леко изместване на Земята около оста ѝ, а оттам и по-бързото ѝ въртене. Феноменът е известен като "Загадката на Монк" по името на океанографа Уолтър Монк, който пръв го изучава.
В проучване, проведено от учени от Харвардския университет и Университета в Албърта, се посочва, че докато земната кора се забавя, земното ядро всъщност се ускорява. "През последните 3000 години ядрото на Земята малко се е ускорило, а земната мантия, върху която стоим, се е забавила", казва съавторът на изследването Матийо Дъмбери от Университета в Алберта.
Учените смятат, че Земята се върти средно само с около половин секунда по-бързо всеки ден. Ако Земята продължи да се ускорява, това може да доведе до последици, като например изхвърляне на сателити. Това би довело и до прекъсване на телевизионното излъчване, комуникациите, военните и разузнавателните операции. Изследователите твърдят, че това ще промени изяло подхода и начина на работа на космическите агенции. Според тях обаче, няма да има последици за живота на обикновения човек.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!