И зпращането на хора на Марс би ги изложило на здравни рискове, които надхвърлят сегашните лимити, определени от НАСА (NASA), заявиха американски медицински експерти, цитирани от Франс прес.
Тези мисии биха изложили членовете на екипажа на здравни рискове, които излизат извън рамките, определени въз основа на сегашните критерии в здравната област, както и на рискове, които са неясни и дори непредвидими, се казва в доклад на Медицинския институт, който е част от Националната академия на науките на САЩ.
Понастоящем астронавти са изпращани на ниска околоземна орбита, на борда на МКС, където прекарват между 3 и 6 месеца.
Експедиция до Марс обаче може да продължи 18 месеца.
НАСА увери, че иска да изпрати хора на Червената планета до 2030 г.
Здравните рискове при краткотрайно пребиваване в космоса включват гадене, намаляване на физическите сили, смущения в зрението. Здравните рискове при продължително пребиваване в космоса обаче са свързани с предизвикани от радиацията ракови заболявания и загуба на костна маса.
Като се имат предвид тези неясни рискове, НАСА поиска от Медицинския институт да създаде етична рамка, с която да бъдат съобразени бъдещите решения в областта на пилотираните космически полети.
Независимият комитет от експерти от института обаче отказа да създаде поредица отделни критерии, които да са специфични за мисиите до Марс.
Експертите заключиха, че единствената опция е изключенията да бъдат приспособени към сегашните здравни критерии. От института все пак предупредиха, че НАСА трябва да реши дали тези изключения са приемливи от етична гледна точка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!